Najważniejsze informacje o Argentynie

Argentyna jest położona na terenie Ameryki Południowej. Sąsiaduje z z 5 państwami: Chile, Boliwia, Paragwaj, Brazylia, Urugwaj. Powierzchnia kraju wynosi 2 766 889 km². Stolicą kraju jest Buenos Aires, językiem urzędowym jest język hiszpański, oprócz języka hiszpańskiego mieszkańcy posługują się narzeczami indiańskimi. W skład terytorium Argentyny wchodzi również część Ziemi Ognistej.

Na terenie Argentyny wyróżnia się 3 najważniejsze regiony geograficzne: nizinę La Platy, wyżynę Patagonia i Andy. Andy są obszarem górskim aktywnym sejsmicznie, na ich obszarze położony jest najwyższy szczyt kraju – Aconcagua o wysokości 6960 m n .p. m. Szczyt ten jest jednocześnie najwyższym szczytem Ameryki Południowej. Na obszarze Argentyny panuje duża różnorodność klimatyczna. Północna część kraju pozostaje pod wpływem klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego, w części środkowej i na pewnym obszarze części południowej dominuje klimat umiarkowany kontynentalny. Na terytorium Ziemi Ognistej dominuje klimat subpolarny. Ziemia Ognista oraz Patagonia są najchłodniejszymi rejonami Argentyny. W okresie od kwietnia do listopada na terenie kraju często wieje pampero – bardzo chłodny wiatr, który powoduje znaczący spadek temperatury na terytorium całego państwa.

Argentyna może poszczycić się bardzo zróżnicowaną roślinnością. Rosną tam między innymi olbrzymie cedrzeńce, kebraczo, wawrzyn. Nie mniej bogaty jest świat zwierząt. Na obszarze Argentyny żyją małpy, pancerniki, jaguary, uchatki patagońskie (gatunek endemiczny), nandu. W rzekach spotkać można krwiożercze piranie.

W odróżnieniu od kontynentu europejskiego okres wakacji w położonej na półkuli południowej Argentynie przypada na styczeń i luty. Wybierając się w tym okresie do tego kraju musimy liczyć się z cenami wyższymi niż w pozostałych miesiącach. Ceny wzrastają nie tylko w okresie wakacji, ale także zimą, która na półkuli południowej trwa w czerwcu. Zwiedzanie kraju można zacząć od zwiedzenia jego stolicy. Większość turystów rozpoczyna zwiedzania miasta od wizyty na placu Plaza de Mayo. W Buenos Aires do najciekawszych zabytków architektonicznych należy XVIII-wieczna katedra. Wielu turystów odwiedza również cmentarz Recoleta. Spoczywa na nim żona byłego prezydenta Argentyny, Evita Peron. Prawdziwym cudem natury jest położony przy granicy z Brazylią wodospad Iguazu. Jego podziwianie umożliwiają platformy widokowe oraz specjalnie przygotowane trasy turystyczne. Poza stolicą kraju interesującym miastem jest Mendoza. Miasto to słynie przede wszystkim z produkcji wina. W sąsiedztwie miasta położone są Andy, stąd działają w nim liczne agencje turystyczne organizujące wyprawy trekkingowe w najwyższe góry Ameryki Południowej. Jedną z propozycji jest wyprawa do doliny Quebrada de Humahuaca. W dolinie zachwycającym miejscem jest Wzgórze Siedmiu Barw. Z kolei na obszarze Patagonii na uwagę zasługuje park narodowy Los Glaciares. Dla turystów została udostępniona jego część północna. Sporą część parku zajmuje Południowy Lądolód Patagoński.