Jeżeli jesteś hodowcą bydła mięsnego to na pewno jedną z kluczowych kwestii, która Cię interesuje, są ceny żywca i nie tylko. Prowadząc hodowlę trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków do rozwoju. Byki, krowy i jałówki muszą mieć czyste i regularnie sprzątane boksy. Należy także zadbać o dostęp do świeżej wody i do pełnowartościowego pokarmu. Prowadzenie tego typu działalności wymaga sporej pracy, dużych umiejętności i cierpliwości, a także ogromnych nakładów finansowych. Nic więc dziwnego w tym, że gdy krowy są już gotowe na sprzedaż, to rolnika najbardziej interesują ceny bydła. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się nad tym, dlaczego to jest takie ważne i dowiemy się, gdzie sprawdzać aktualne cenniki.
Ceny bydła – dlaczego to takie istotne?
Spore grono osób mogłoby zastanawiać się nad tym, po co hodowca sprawdza, jakie są ceny bydła mięsnego. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny czynnik, dzięki któremu rolnik ma szansę na spory zarobek i na rozwój swojego biznesu. Utrzymywanie hodowli na wysokim poziomie, dbanie o zwierzęta ich leczenie oraz pielęgnacja wiąże się z ponoszeniem sporych kosztów, a im większe ceny oferują skupy bydła, tym większa szansa na lepszy zarobek. Dzięki nadwyżkom finansowym rolnik może między innymi zakupić nowe jałówki. Należy także pamiętać o tym, że hodowca bardzo często utrzymuje siebie i całą rodziną, a sprzedaż bydła jest dobrą opcją na zarobek.
Od czego zależą ceny bydła?
Zanim sprawdzimy, jakie są ceny bydła, dowiedzmy się po krótce od czego one zależą. Jedną z najważniejszych kwestii jest popyt. Im większe zainteresowanie firm polskich i zagranicznych, tym lepsze ceny. Niemniej jednak, działając na tym rynku należy pamiętać, że wzrost cen podnosi się bardzo powoli. Nie ma tu raczej mowy o jakichś spektakularnych kwotach, które z dnia na dzień się podwyższają. Rynek jest w miarę stabilny, co nie oznacza, że na przykład w ciągu tygodnia ceny bydła mogą spać lub podwyższyć się nawet o kilka złotych. Jest to w dużej mierze uzależnione od wcześniej wspomnianego popytu, ale wpływa na to także kryzys gospodarczy, wojna na Ukrainie oraz pora roku.
Jeżeli zbliża się lato i tak zwany okres grillowy, to klienci są bardziej zainteresowani zakupem mięsa, a co za tym idzie wzrastają ceny w skupach i zakładach mięsnych. Ceny bydła zależą także od tego, jaki konkretny typ żywca sprzedajemy. Inaczej klasyfikuje się krowy, inaczej jałówki i byki, a jeszcze inaczej konkretne rasy krów. I tak na przykład rasa Charolaise dedykowana jest głównie na eksport zagraniczny, a mięso tych zwierząt uważa się za najlepsze jakościowo. Co za tym idzie cena takiego bydła także jest wygórowana.
Gdzie sprawdzać ceny bydła?
Jak już wcześniej zauważono, hodowcy na bieżąco muszą wiedzieć, jakie ceny bydła są aktualne. Pozostaje więc zadać sobie pytanie, gdzie sprawdzać cenniki? Opcji do wyboru jest kilka.
Jedną z chętnie wykorzystywanych przez rolników możliwości jest internet. To właśnie w sieci cenniki bydła są najczęściej aktualizowane i każdy ma możliwość sprawdzenia aktualnych cen w dowolnej chwili. Nie trzeba kupować żadnej prasy i nie trzeba być skazanym na programy telewizyjne emitowane kilka razy w tygodniu. By być na bieżąco, wystarczy znaleźć dobry portal rolniczy i gotowe.
Jeśli mowa już o dobrych stronach rolniczych, to możemy skorzystać z portali prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tam w specjalnej zakładce można przeglądać tabele prezentujące aktualne ceny bydła w Polsce. Ceny dotyczą średnich wyliczeń z Polski, ale są także tabele regionalne i europejskie. Poza rządowymi stronami, sprawdzenie, jakie są ceny bydła mięsnego może odbywać się na specjalnych stronach rolniczych. Są one przeważnie prowadzone przez specjalizujących się w rolnictwie dziennikarzy, a każdy umieszczony cennik ma podane źródło. Dzięki temu wiemy, że dane są prawdziwe i aktualne. Na koniec warto dodać, że jesień 2022 roku niesie za sobą delikatne podwyżki żywca mięsnego, a cena byków wynosi średnio 21,49 złotych za kilogram. Z kolei jałówki można sprzedaż za 21,62 złote za kilogram.