Czym jest i na czym polega komputerowa diagnostyka samochodowa?

Komputer pokładowy to specjalny mechanizm, który umożliwia utrzymanie szeroko rozumianej kontroli nad samochodem. Dzięki niemu na desce rozdzielczej pojazdu wyświetlają się przydatne komunikaty, informujące na przykład o rozmaitych awariach czy konieczności uzupełnienia płynów. Komputer ten pozwala także na zdiagnozowanie źródeł problemu, gdy samochód zaczyna się psuć.

Zakres diagnostyki komputerowej

Współczesne samochody wyposażone są we wbudowane układy diagnostyczne komputerów, które sterują silnikiem oraz rozmaitymi podzespołami. Układy te programowane są przez producentów, dzięki czemu są w stanie zapewnić prawidłowe zakresy pracy dla wszystkich komponentów oraz czujników. Po przekroczeniu dopuszczalnych granic jakiegokolwiek z nich, komputer pokładowy zapisuje określony kod błędu w pamięci. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka samochodów pozwala na rozpoznanie kodów usterek oraz podejrzenie parametrów pojazdu w momencie jazdy. Dotyczy to przede wszystkim stanu silnika, poziomu ciśnienia doładowania, osiąganej temperatury, pozycji wskaźników czy czasów wtrysków. Wiele urządzeń diagnostycznych jest w stanie sterować automatycznymi skrzyniami biegów, układami klimatyzacji czy poduszkami powietrznymi.

Zalety diagnostyki komputerowej

Do najważniejszych zalet komputerowej diagnostyki komputerowej należy możliwość uniknięcia demontażu oraz naruszenia funkcjonowania poszczególnych komponentów samochodu, a także ich połączeń. Jednocześnie cały proces pozwala na prawidłowe rozpoznanie stanu technicznego pojazdu, w czym udział bierze specjalna aparatura techniczno-pomiarowa do przeprowadzenia badania diagnostycznego. Taka forma sprawdzania auta jest najlepszym sposobem na ocenę stanu technicznego poszczególnych zespołów oraz układów w pojeździe mechanicznym. Odbywa się to poprzez porównanie wartości parametrów aktualnego stanu z tymi określonymi przez producenta samochodu. Specjalny interfejs jest bardzo zaawansowany, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka wszystkich obecnych w pojeździe systemów.

Komputerowa diagnostyka samochodów

Przeprowadzenie diagnostyki samochodu jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko podczas użytkowania pojazdu, ale też przed jego zakupem. Rzeczoznawca motoryzacyjny lub doradca samochodowy może pomóc w wykonaniu profesjonalnego badania w warsztacie. Pozwala to na sprawdzenie stanu technicznego auta, a także zweryfikowanie jego przebiegu. W praktyce zazwyczaj odbywa się to poprzez podłączenie komputera pokładowego do podręcznego laptopa, na który wgrany został odpowiedni program do komputerowej diagnostyki samochodowej. Wówczas rozpoczyna się ogólne sprawdzanie pojazdu lub precyzyjne poszukiwanie konkretnych usterek, które zakłócają prawidłową pracę pojazdu. Od wizyty w warsztacie diagnostycznym warto rozpocząć sprawdzanie samochodu przed zakupem. Nierzadko po podłączeniu pod komputer okazuje się, że handlarze ukrywają wiele poważnych usterek. Przeprowadzenie takiej inspekcji może być więc bardzo pomocne dla potencjalnego nabywcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Autotesto.pl