Najczęściej widzimy ich przy powstających budynkach lub miejscach, gdzie niedługo budowa będzie miała miejsce. Często trudno określić, co dokładnie robią. Właśnie dlatego warto przybliżyć rolę geodety i odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania związane z tą pracą. Kim tak naprawdę jest geodeta i czym się zajmuje?
Geodeta – czym się zajmuje?
Sama geodezja związana jest ściśle z budownictwem, zarówno w początkowych, jak i końcowych jego fazach. Czym zajmuje się geodeta? Jego głównym zadaniem jest pomiar działek i gruntów przed rozpoczęciem danego projektu. Jest to działanie kluczowe dla bezpieczeństwa przyszłej budowy i pewności, że projekt będzie wykonany w pełni poprawnie.
Nie jest to jednak wszystko, czym zajmuje się geodeta. Rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych nie może rozpocząć się bez odpowiednich dokumentów, które potwierdzają pomiary dokonane przez geodetę – musi on dokładnie zapisać swoje obliczenia, aby były one przydatne podczas pracy. Jednocześnie zajmuje się on również tworzeniem map terenów i gruntów oraz ich ewidencji. Opisuje również rzeźby terenu. W tym wszystkim nie można zapomnieć o możliwości wycenienia terenu przez geodetę – jest to jedno z jego ważniejszych zadań.
Jak zostać geodetą?
Co trzeba zrobić, aby zostać geodetą w Pruszkowie lub innym mieście? Warto wiedzieć, że jest to zawód bardzo specjalistyczny, trudny i odpowiedzialny, przez co trzeba być zdecydowanym, jeśli pragniemy go wykonywać. Wszystko to musi zostać zwieńczone odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami, które można zdobyć na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest wybranie się na odpowiednie studia wyższe – w tym przypadku będzie to kierunek związany z geodezją i kartografią. Studia te są z rodzaju inżynieryjnych, przez co trwają 3,5 roku, w których zdobywa się teoretyczną i praktyczną wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu. Drugim sposobem jest ukończenie odpowiednio dostosowanej szkoły zawodowej.
Posiadanie wykształcenia nie sprawia jednak, że mamy uprawnienia do praktykowania zawodu – tutaj potrzebne będzie odpowiednie doświadczenie. Dla osób po studiach wyższych będzie to okres co najmniej trzech lat – w przypadku absolwentów szkoły zawodowej czas ten jest dwukrotnie dłuższy.
Gdzie pracuje i ile zarabia geodeta?
Wiedząc już, czym się zajmuje geodeta i jak nim zostać, warto poznać jego perspektywy zawodowe. Będąc geodetą, można znaleźć pracę zarówno w firmach związanych z budownictwem, jak i tych, które zajmują się wyłącznie geodezją. Jednocześnie warto pamiętać, że każda gmina potrzebuje chociaż jednego geodetę zatrudnionego na potrzeby publiczne, przez co zawsze można starać się znaleźć również takie zatrudnienie.
Patrząc na zarobki geodetów, wiele zależy tutaj od samego doświadczenia, jak i miejsca zatrudnienia. Wybrani specjaliści w miejscach, gdzie geodetów jest mało, mogą zarabiać nawet 4 tys. netto – szczególnie w sektorze prywatnym. W innych przypadkach kwota ta może być prawie dwukrotnie niższa. Stałe zarobki nie są czymś charakterystycznym dla tego zawodu.