Zanim wyjedziemy do Chile

Nad Oceanem Spokojnym, w Ameryce Południowej położona jest Republika Chile. Chile położone jest w Andach, jest to więc kraj wybitnie wysokogórski o bardzo różnorodnym krajobrazie i zróżnicowanym klimacie. Turyści odwiedzający Chile zobaczą w nim zarówno obszary pustynne, jak też zielone krajobrazy Patagonii, słoneczne plaże i pokryte śniegiem szczyty Andów. Do terytorium Chile należy także znana z powieści Daniela Defoe wyspa Juan Fernandez (to na niej przeżywał swoje przygody Robinson Crusoe) oraz Wyspa Wielkanocna.

Obowiązującą walutą w Chile jest peso chilijskie. Z najwyższymi cenami należy liczyć się w Patagonii zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy w styczniu lub lutym. Te 2 miesiące są w Chile szczytem najwyższego sezonu turystycznego. Poza tymi miesiącami ceny nieznacznie spadają. Jeżeli więc zależy nam na obniżeniu kosztów pobytu powinniśmy wybrać się do Chile pod koniec listopada lub w okresie od marca do kwietnia. W tym czasie możemy liczyć na niższe ceny i ładną pogodę. Po terytorium Chile można wygodnie poruszać się jeżdżącymi na krótkich i długich trasach nowoczesnymi autobusami lub minibusami. W stolicy kraju, Santiago, najwygodniejsza forma transportu to komunikacja miejska. Można także wynająć samochód. Najtańsze noclegi oferują liczne hostele. Średnia cena 1 noclegu ze śniadaniem to 6000 peso.

Stolicą Chile jest Santiago. Miasto to leży w środkowej części kraju na wysokości 540 m nad poziomem morza. Początki miasta sięgają XVI wieku. Bardzo atrakcyjnym miejscem w stolicy Chile jest Cerro Santa Lucia. Jest to jeden z największych stołecznych parków pełen zachwycająco kwitnących kwiatów i urokliwych fontann. W stolicy warto zobaczyć również Plaza de Armas, w którym ma siedzibę Narodowe Muzeum Historyczne i wzniesiony na początku XIX wieku kościół pod wezwaniem świętego Dominika. Nad krajobrazem miasta dominują wzgórza, najbardziej znane to niewysokie wzgórze Santa Lucia i nieco wyższe San Cristobal. Na szczyt tego ostatniego wzgórza wjeżdża kolejka linowo-szynowa, kursują także miejskie autobusy. Interesującym miejscem jest także pustynia Atakama. Na pustyni największą atrakcją jest Salar de Atacama, czyli potężnych rozmiarów solnisko. Kolejna atrakcja tej okolicy to Narodowy Rezerwat Flamingów. Największą atrakcją turystyczną kraju jest jednak położona na Oceanie Spokojnym niewielka Wyspa Wielkanocna. Turyści odwiedzają wyspę przede wszystkim ze względu na znajdujące się na niej gigantycznych rozmiarów posągi. Na wyspę można dostać się jedynie samolotem linii LAN Airlines. Atrakcją wyspy jest także wyprawa na wulkan Rano Kau. Wybierając się na Wyspę Wielkanocną ,należy liczyć się z wyższymi cenami od tych, które obowiązują w kontynentalnej części kraju. Atrakcją może być też przejażdżka Transandyjską Koleją, która przebiega przez Andy Południowe od miejscowości Valparaiso w Chile do Buenos Aires w Argentynie.

Turyści, którzy decydują się na wyprawę do Chile powinni poddać się szczepieniom ochronnym przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi.