Jaka jest najlepsza antena?

Wbrew pozorom, telewizja naziemna nadal cieszy się ogromną popularnością. Jest to spowodowane powszechnym dostępem oraz możliwością bezpłatnego odbierania sygnału. Aby móc oglądać telewizję naziemną wystarczy jedynie posiadać antenę i odpowiednio podłączyć ją do odbiornika. Jednak jeszcze przed zakupem anteny wiele osób zastanawia się, jaki model będzie najlepszy. W końcu w elektromarketach można znaleźć zarówno te duże, jak i mniejsze, nadające się do zamontowania w pokoju. Jaka antena jest więc najlepsza?

Jaką antenę pokojową wybrać?

Stale rozwijająca się telewizja streamingowa wypiera powoli jeszcze niedawno popularną telewizję kablową. W końcu za cenę kilkudziesięciu złotych miesięcznie można uzyskać dostęp do setek filmów i seriali. Dużym atutem jest także możliwość oglądania ich kiedy ma się na to ochotę. Ponadto osoby, rezygnujące z telewizji abonamentowej twierdzą, że i tak nie korzystają z większości dostępnych kanałów. Jednak jeżeli ktoś chce na bieżąco śledzić, co dzieje się na świecie, dużo lepszym pomysłem będzie wybór telewizji naziemnej.

Jest to znacznie tańszy odpowiednik najpopularniejszych pakietów kanałów dostępnych na rynku. Jedynym kosztem jest tutaj zakup odpowiedniej anteny, a także przewodu, którym połączy się ją z odbiornikiem. Do tego dochodzi niewielki abonament RTV płacony miesięcznie. Ponadto montaż anten (Warszawa) jest bardzo łatwy i mało inwazyjny.

Tuner w TV — czy to wystarczy?

Jeszcze niedawno na terenie całej Polski miała miejsce zmiana częstotliwości z DVB-T na DVB-T2. Oznacza to, że właściciele starszych telewizorów musieli zakupić dodatkowe dekodery, aby móc dalej oglądać telewizję naziemną. Jednak obecnie produkowane telewizory są od razu wyposażone w tuner DVB-T2. Oznacza to, że właściciel takiego odbiornika może od razu cieszyć się darmową telewizją. Jednak czy to wystarczy? Zanim jeszcze włączy się któryś ze swoich ulubionych kanałów, należy zamontować antenę. Jednak która okaże się najbardziej odpowiednia?

Antena DVB-T — niezbędny element telewizji naziemnej

Na początku należy zauważyć, że anteny DVB-T dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: zewnętrzne oraz wewnętrzne, inaczej nazywane pokojowymi. Jeżeli ktoś nie chce zatrudniać fachowca, aby ten zamontował mu antenę na ścianie budynku, lepszym rozwiązaniem może okazać się antena pokojowa. Takie urządzenia są małe, zajmują więc mniej miejsca w pokoju. Ponadto ich montaż jest niezwykle prosty — wystarczy jedynie podłączyć ją do zasilania i odbiornika. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ściany są grube, obraz może mieć gorszą jakość.

Innym rozwiązaniem jest antena zewnętrzna. Te duże urządzenia dzielą się na jednokierunkowe i wielokierunkowe. Taki sprzęt jest jednak narażony na szumy, daje jednak użytkownikowi lepszą jakość obrazu niż antena pokojowa. Ponadto montaż anten (Warszawa) nie jest zbyt problematyczny. Jeżeli jednak ktoś ma obawy, że nie podoła temu zadaniu, warto zwrócić się do fachowca, który zainstaluje sprzęt szybko i sprawnie.