Szlabany są wykorzystywane od dawna. Dzięki nim można ograniczyć możliwość wjazdu na teren prywatny lub firmowy. Dawniej działały dzięki sile rąk pracownika. Obecnie jednak wiele z nich jest wyposażone w elektronikę, którą można sterować z wykorzystaniem specjalnego pilota. Jaki jest koszt szlabanu parkingowego?
Gdzie wykorzystuje się szlabany Poznań?
Szlabany są wykorzystywane w wielu miejscach. Przede wszystkim na parkingach, zamkniętych osiedlach wielorodzinnych, przy większych sklepach, wjazdach na parking podziemny w galeriach handlowych, przy niektórych firmach. Dzięki temu można bardziej kontrolować to, kto wjeżdża i wyjeżdża z terenu.
Taki szlaban staje się też przeszkodą dla złodzieja samochodów. Nie będzie on w stanie zabrać pojazdu i wywieźć go z parking. Poza tym mamy też zawsze pewność, że nikt nie zajmie naszego miejsca postojowego, a w niektórych miejscach jest to szczególnie przydatne. Zatem ile kosztuje szlaban, który zapewni nam takie bezpieczeństwo?
Rodzaje szlabanów
W ofertach firm można znaleźć niejeden szlaban parkingowy. Cena zatem może być różna zależnie od technologii, na którą się zdecydujemy. Obecnie są do wyboru szlabany hydrauliczne oraz elektromechaniczne. Zanim jednak zdecydujemy się na któreś rozwiązanie warto zawczasu zastanowić się na tym, czego konkretnie potrzebujemy.
W przestrzeni publicznej przydadzą się szlabany, które są przeznaczone do intensywnego użytku. Dzięki temu nie będzie problemem ich częste otwieranie i zamykanie. W przypadku przestrzeni prywatnej wystarczą szlabany, które zostały zaprojektowane do mniej intensywnej pracy.
Na koszt szlabanu parkingowego może też wpłynąć długość. Przeważnie korzysta się ze szlabanów, które mają wymiar 4-5 m. Zdarzają się jednak też egzemplarze o długości 7 metrów.
Wszystkie jednak pozwalają na bezkolizyjne korzystanie z parkingów. Dzięki nim staje się możliwe też kontrolowanie kto i o której wjechał lub wyjechał z terenu. Takie rozwiązania są szczególnie wykorzystywane przez firmy.
Ile kosztuje szlaban parkingowy?
Ceny bywają różne. Przeważnie szlaban parkingowy może kosztować 3-6 tys. zł (netto). Wiele jednak zależy od tego, jaki będzie konkretny model, jaka technologia została użyta do podnoszenia szlabanu, a także innych elementów dodatkowych.
Sam montaż szlabanu także nie należy do najprostszych. Jest to przede wszystkim związane z ciężarem tego urządzenia, ale także tym, że należy użyć tutaj konkretnych urządzeń budowlanych. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie szlabanu w wybranym miejscu. Konieczna jest zatem pomoc profesjonalnego instalatora.
Podsumowanie
Szlabany zdają się niezbędne w wielu miejscach. Czy to w przestrzeni prywatnej, czy też publicznej. Dzięki nim można kontrolować bardziej, kto i kiedy wjeżdża czy wyjeżdża z danego terenu. Poza tym zapewniają one bezpieczeństwo i komfort, że zawsze będzie na nas czekać miejsce parkingowe.
Najczęściej spotyka się szlabany elektromechaniczne i hydrauliczne. Coraz rzadziej za to korzysta się ze szlabanów sterowanych ręcznie.