Jak stylowo i praktycznie urządzić kuchnię

Stworzenie idealnej dla siebie kuchni to nie lada wyzwanie. Większość z nas chciałaby, aby była ona zarówno nowoczesna, jak i wygodna i funkcjonalna. Nic dziwnego – kuchnia to miejsce wyjątkowe, w którym spędzamy czas nie tylko przygotowując posiłki. Coraz częściej powraca się do tradycji, czyniąc kuchnię jednym z ważniejszych miejsc w domu, w którym unoszą się smakowite zapachy i słychać gwar rodzinnych rozmów. Odpowiednie wyposażenie wnętrz nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Co należy wiedzieć, aby stworzyć satysfakcjonującą nas aranżację?

Nie tylko trendy, czyli personalizacja

Podążanie za modą i najnowszymi trendami często sprawia, że nasze wnętrza zaczynają wyglądać niemal identycznie jak wnętrza koleżanki, czy sąsiadki, które też właśnie remontują bądź urządzają mieszkanie. Kiedy dowiadujemy się, że nasza wyjątkowa kuchnia wcale nie jest taka wyjątkowa jak myśleliśmy, nietrudno o rozczarowanie. Na szczęście coraz częściej pożądanym działaniem jest personalizacja wnętrza, czyli dobór elementów spójnych z naszymi zainteresowaniami i preferencjami. Może to być ściana tablicowa lub magnetyczna, na której będziemy robić zapiski, przywieszać zdjęcia, czy też zostawiać wiadomości dla innych domowników. Takie rozwiązanie z pewnością jest praktyczne, a oprócz tego nadaje naszej kuchni nutkę indywidualności. Innym pomysłem jest umieszczenie zdjęć domowników, smakowitych potraw lub obrazów związanych z naszymi upodobaniami kulinarnymi. Tego typu dodatki sprawią, że będziemy czuć się w naszej kuchni wyjątkowo, a oprócz tego wyrazimy naszą osobowość.

Wygoda użytkowania

Kuchnia ma nie tylko dobrze wyglądać. Przede wszystkim powinna być funkcjonalna i ułatwiać nam przygotowanie posiłków. Niezbędne do tego jest odpowiednie ułożenie sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Sprzęty te powinny stać w takiej kolejności, w jakiej będziemy z nich na co dzień korzystać, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnej krzątaniny. Warto również pomyśleć nad zaprojektowaniem kuchni w odpowiednie strefy, tworząc strefę przechowywania, mycia i przygotowywania posiłków, co również zwiększy komfort serwowania posiłków.

Dodatki i akcesoria

Uzupełnieniem kuchennej aranżacji są różnego rodzaju dodatki. Ich dobór w dużej mierze uzależniony jest od stylu, w jakim jest nasza kuchnia. Przy wystroju minimalistycznym zamiast dodatkowych elementów wystarczy wybrać efektowną lampę, czy też niewielki obraz, aby nadać wnętrzu nieco błysku. Z kolei w kuchniach rustykalnych nie może zabraknąć zieleni, w postaci świeżej mięty, czy bazylii. „Zielony kącik” z doniczkowymi przyprawami będzie zresztą świetnym dodatkiem dla większości osób, które stawiają na kuchnię, w której króluje prozdrowotny trend.

Modne i funkcjonalne „wyspy”

Tak zwane wyspy często widujemy w amerykańskich filmach. Od jakiegoś czasu coraz częściej znajdziemy je również w polskich kuchniach. Jakie korzyści płyną z jej postawienia?
Przede wszystkim zyskujemy więcej miejsca do przygotowania posiłków, a w tym czasie możemy swobodnie rozmawiać z domownikami lub gośćmi, ponieważ nie jesteśmy do nich obróceni plecami. Kolejny atut to walory dotyczące estetyki i stworzenia budzącej podziw, przemyślanej przestrzeni.

Wyposażenie wnętrz, zwłaszcza tak wymagających jak kuchnia, niewątpliwie jest czasochłonnym zadaniem, jednak efekty zdecydowanie mogą nam go wynagrodzić!

Więcej porad znajdziesz na Designforhome.pl