Co to jest real time marketing?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do nieskończonej ilości informacji o zdarzeniach, które miały miejsce dosłownie kilka chwil temu. Dlaczego nie wykorzystać tego w marketingu? Real Time Marketing to rozwiązanie, które pozwala przyciągnąć niesłychaną ilość potencjalnych klientów – nic dziwnego, że stało się tak popularne. Na czym dokładnie polega i jakie korzyści z niego wynikają?

Real Time Marketing – czym jest?

Na świecie ciągle dzieje się coś wartego uwagi, co można wykorzystać do wypromowania własnej marki – właśnie na tej zasadzie działa Real Time Marketing. Chodzi tutaj o reaktywność na wszystko to, co przykuwa uwagę naszej własnej grupy docelowej. Internet jest dziś miejscem, gdzie można spotkać ludzi w każdym wieku. Posiadając odpowiednio prowadzone media społecznościowe i wykorzystując metodę RTM można w kilka sekund dotrzeć do tysięcy osób.

 

Reagowanie na zdarzenia ważne nie jest jednak całkowicie dowolne – oczywiście warto być szczerym w tym, co oznajmiamy, jednak kluczem jest też zgodność z myślami naszej grupy docelowej. W ten sposób będą oni utożsamiać naszą markę z ich własnymi poglądami – a kto nie lubi kogoś, kto myśli tak samo? Kluczem jest kreatywność, zbadanie społeczności i trafność wypowiedzi. Wielka publika łączy się również z możliwością wielkiej klęski – każde słowo musi zostać dokładnie dobrane. 

Dlaczego RTM działa?

Dzisiejsze czasy charakteryzują się zwiększonym rozproszeniem uwagi, co związane jest z ilością informacji, które docierają do każdego z nas. Informacje te są nie tylko poznawczą ciekawostką, ale również źródłem dopaminy, która pozwala poczuć ekscytację. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób w dużej mierze żyje mediami społecznościowymi, szukając ciekawych informacji. 

Z tego właśnie powodu Real TIme Marketing jest tak korzystny – po prostu posiada niezwykle dużą potencjalną publikę odbiorców. Wielkie wydarzenia polityczne, społeczne, a nawet i artystyczne – wszystko to można wykorzystać do rozpowszechnienia swojej marki. 

Jak sprawić, żeby RTM działało najsprawniej?

  • Tworzenie ograniczonych czasowo promocji – zamieszczenie informacji o ostatnich sztukach danego produktu zadziała dużo lepiej, niż nieokreślona czasowo promocja.
  • Prezentowanie zadowolonych klientów – ludzie kochają pokazywać swoje piękne zakupy, przez co informacja o naszej firmie bardzo szybko zostanie rozprzestrzeniona.
  • Kreatywne podejście – nikt nie chce szablonowego żartu lub opinii. Im bardziej kreatywne podejście, tym lepiej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Real Time Marketing jest ściśle związany ze zautomatyzowanymi systemami marketingowymi, które same obserwują wydarzenia w internecie, aby zapewnić szybką informację zwrotną o interesującym nas temacie. Specjalistyczne programy można wykorzystać na przykład do wyszukania osób, które wpisały nazwę naszego produktu.

Na zasadzie RTM pracuje m.in. fundacjanaprzelaj.pl, która obserwuje rynek przedsiębiorczy, zbierając informacje o każdej dostępnej firmie – w ten sposób każdy użytkownik szybko znajdzie potrzebnego specjalistę.