Najczęściej występujące rodzaje alergii

Niegdyś zdarzyły się niezwykle rzadko, dziś praktycznie każdy jest na coś uczulony. Alergie mają swoje różne oblicza. U niektórych reakcja alergiczna pojawia się na skutek dotknięcia alergenu, u innych konieczne jest jego spożycie. W artykule przyjrzymy się najczęściej występującym rodzajom alergii.

Alergia pokarmowa

Pojawienie się objawów alergicznych po spożyciu alergenów jest spotykane najczęściej. Alergia pokarmowa występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po spożyciu posiłku, który zawiera alergen mogą wystąpić problemy gastryczne i wypryski alergiczne. W skrajnych przypadkach może pojawić się również obrzęk, złe samopoczucie i bolesność.

Wśród pokarmów, które uczulą najczęściej znajdują się takie produkty, jak:

białka jaj – szereg osób cierpi na alergie i nietolerancje białek jaj. Bardzo często jednak tacy pacjenci mogą jednak spożywać białka po obróbce termicznej, choć nie jest to zasadą. U niektórych reakcja alergiczna jest tak silna, że objawia się wstrętem do zapachu tego rodzaju pożywienia (nawet po obróbce termicznej),
białka mleka – uczulenie na białka mleka jest bardzo częste zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po spożyciu mleka, czy jego przetworów pacjenci mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości od strony układu trawiennego: bolesność, wzdęcia, problemy gastryczne, czy nawet kłopoty z wypróżnianiem. Najbardziej uczulające jest białko mleka krowiego, jednak do alergenów należą także białka mleka koziego,
orzechy – niezwykle silnym alergenem mogą być również orzechy. Do szczególnie niebezpiecznych produktów, dla osób uczulonych, należą orzeszki ziemne, których nawet śladowe ilości mogą doprowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego,
owoce i warzywa – najczęstszymi alergenami wśród owoców są truskawki i pomidory, choć uczulać mogą również czereśnie, cytrusy i seler.

Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa może pojawić się na skutek wnikania alergenów w skórę pacjenta. Objawami wystąpienia reakcji alergicznej mogą być delikatne zaczerwienienia i swędzenie, ale również obrzęk i pęcherze. Najczęstszymi alergenami będzie tutaj biżuteria zawierająca nikiel i chrom, a czasem nawet srebro lub złoto. Osoby uczulone na wymienione pierwiastki powinny również unikać wykonanych z nich pasków, haftek i zapięć do odzieży. Kontaktowa reakcja alergiczna może pojawić się również w wyniku stosowania niektórych kosmetyków lub z powodu użytych do barwienia tkanin substancji.

Alergia wziewna

Alergia wziewna może łączyć się z innymi rodzajami alergii, np. alergią pokarmową. Jednak nie jest to warunkiem jej wystąpienia. Efektem kontaktu z alergenem może być wystąpienie obrzęku w górnej części układu oddechowego, łzawienie oczu, katar sienny, gorączka, a nawet wysypka. Alergia wziewna może bardzo uprzykrzyć życie szczególnie w okresie pylenia drzew. Najbardziej popularnymi alergenami są roztocze i kurz, które gromadzą się na meblach, w pościeli i dywanach, a także pyłki roślin i sierść zwierząt. Osoby cierpiące na alergię wziewną nie muszą mieć uczulenia na sierść każdego zwierzęcia.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Alergia.med.pl.