Najlepsza domowa drukarka – ranking TOP5

Wybór drukarki na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwy. Odnalezienie się wśród wszystkich modeli, marek i różnorodnych parametrów technicznych może jednak sprawiać niemały kłopot. Dziś drukarka domowa nie jest już luksusem, ale koniecznością. Najtrudniejsze jest ustalenie, na jakie kryteria i cechy należy zwrócić uwagę. Nie zawsze najdroższy model do użytku domowego to odpowiednia decyzja. Jaka jest zatem najlepsza drukarka do domu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowany został krótki ranking modeli do użytku domowego.

Jakie są rodzaje drukarek?

Standardowo wszystkie drukarki podzielone są na 2 kategorie:

  • Laserowe – nanoszenie obrazu odbywa się za pomocą suchego tonera, który pod działaniem lasera i wysokiego napięcia tworzy nadruk na papierze. Drukowanie zajmuje minimum czasu, jednakże utrzymanie takiego sprzętu jest kosztowne;
  • Druk atramentowy – nowoczesne modele pod względem jakości druku praktycznie nie ustępują laserowym. Są tańsze i bardziej kompaktowe, jednakże drukują znacznie dłużej niż laserowe odpowiedniki.

Do użytku domowego najciekawszą opcją jest drukarka atramentowa. Jeszcze lepiej zakupić urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie funkcjonalność drukarki, skanera i kopiarki. Umożliwi to, np. skanowanie starych zdjęć czy szybkie kopiowanie kilku dokumentów bez użycia komputera. 

Najlepsza tania drukarka do użytku domowego – Top 5

Najciekawsze modele drukarek do domu zdaniem użytkowników i ekspertów to m.in.:

  • Epson L3050,
  • Canon Pixma TS5040,
  • Epson Expression Home XP-355,
  • HP DeskJet 2710,
  • HP DeskJet 5075. 

5. Epson L3050

Urządzenie wielofunkcyjne ze wbudowanym CISS do drukowania w kolorze. Dodatkowymi funkcjami są: Wi-Fi, które pozwala wysyłać polecenia bezpośrednio z telefonu lub łączyć się z routerem i używać jako drukarki sieciowej na kilku urządzeniach. Należy również wspomnieć, że prędkość druku to do 40 stron na minutę. Co najważniejsze, modele marki Epson uważane są za jedne z solidniejszych i tańszych w naprawie.

4. Canon Pixma TS5040

Kolejne urządzenie wielofunkcyjne na liście, obsługujące instalację CISS. Canon wykorzystuje specjalne tusze do druku atramentowego. Prędkość druku wynosi 12 stron na minutę. Dodatkowe funkcje to m.in. Wi-Fi, podczerwień czy USB. Urządzenie jest kompatybilne z technologią Airprint, która umożliwia bezprzewodowe drukowanie dokumentów i obrazów z urządzeń Apple. Główny atut stanowi możliwość modernizacji (instalacja CISS).

3. Epson Expression Home XP-355

Urządzenie wielofunkcyjne z obsługą szybkiego druku do 33 stron na minutę. Drukarka obsługuje Wi-Fi i USB. Możliwa jest także instalacja technologii CISS. Główne różnice tego modelu w porównaniu z innymi drukarkami stanowią bardzo wyraźny druk kolorowych obrazów i kompatybilność z prawie wszystkimi istniejącymi opcjami papieru. Model ten jest także niezwykle kompaktowy – zmieści się na niewielkim biurku.

2. HP DeskJet 2710

Drukarka HP DeskJet 2710 jest niezwykle kompaktowym urządzeniem wielofunkcyjnym, łączącym działanie drukarki, skanera i kopiarki w jednym. Umożliwia drukowanie w pełnym kolorze czy obsługuje instalację CISS. Dodatkowe funkcje obejmują dwupasmowe Wi-Fi z autoresetem, port USB oraz możliwość przesyłania plików ze smartfonu za pomocą aplikacji HP Smart. Oprócz tego drukarka jest w stanie połączyć się z siecią Bluetooth. Prędkość druku czarnobiałego wynosi 6 stron na minutę, a w kolorze 5 stron na minutę.

1. HP DeskJet 5075

Drukarka HP 5075 to urządzenie wielofunkcyjne z możliwością skanowania o wysokiej rozdzielczości. Stanowi idealną opcję do digitalizacji starych fotografii. Jakość druku jest tak samo dobra, jak w przypadku modeli flagowych większych marek, w tym samego HP. Dodatkowe funkcje to m.in. wbudowane Wi-Fi z dwupasmową kartą Dual Band, możliwość drukowania z dowolnego miejsca dzięki aplikacji HP Smart, a także intuicyjny ekran dotykowy z przekątną 5,58 cm. Drukarka plasuje się na wysokim miejscu dzięki funkcjonalności.

Czy istnieje jedna najlepsza drukarka do domu?

Drukarki w domu zwykle służą do drukowania zdjęć lub niektórych dokumentów tekstowych, dlatego warto wybrać urządzenie uwzględniające takie cechy. Powyższe modele są dobrymi urządzeniami, które spełnią wszelkie wymagania domowników.