Jaki sprzęt jest potrzebny do grania w hokej na lodzie?

W niektórych dyscyplinach sportowych nie potrzeba wysokiej jakości sprzętu, aby je skutecznie i efektywnie uprawiać. Są nawet sporty, w których wymagany sprzęt jest zredukowany do absolutnego minimum. Na przykład do biegania potrzeba przede wszystkim człowieka mającego odpowiednią wydolność fizyczną i wytrzymałość. Poza tym potrzebne mu są tylko koszulka, spodenki, skarpetki, buty i bielizna (bokserki/majtki).

W przypadku bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych niektórzy biegacze stosują też dres, albo nawet czapkę i rękawiczki. Na pewno nie jest to zbyt dużo, jeśli porównamy tę ilość z niektórymi dyscyplinami sportowymi. W hokeju na lodzie konieczne jest zakupienie już sporej ilości sprzętu, aby była w ogóle możliwość uprawiania tej dyscypliny sportowej. Wiąże się to z wieloma czynnikami. Na pewno sprzęt do grania musi zostać starannie i dokładnie wybrany. Przede wszystkim wszystko rozchodzi się o nawierzchnię, na której rozgrywane są mecze. To lód, który wymaga odpowiedniego obuwia zakończonego łyżwami. Nawierzchnia te słusznie kojarzy się z niskimi temperaturami, które także wymuszają odpowiedni strój. Jaki zatem dokładnie trzeba mieć sprzęt do grania w hokeja na lodzie? Postanowiliśmy to sprawdzić i zaprezentować Wam konkretne odpowiedzi.

Rozpocznijmy od łyżew. Bez wątpienia te elementy są kluczowe podczas uprawiania hokeja na lodzie. Z czego składają się standardowe łyżwy? Na pewno warto wspomnieć o płozie. Jest ona wykonana ze stali, która musi być perfekcyjnie przystosowana do lodowej nawierzchni. Trzeba też podkreślić rolę tak zwanych „kominków” (jest ich kilka). Na koniec nie można też zapomnieć o bucie. Musi on być wygodny, skórzany, sznurowany i przede wszystkim usztywniony. Dzięki temu takie obuwie świetnie będzie zabezpieczać kostki i ścięgna Achillesa. To jednak nie jedyny sprzęt do grania, który powinien mieć każdy zawodnik.

Istotnym elementem wyposażenia każdego szanującego się hokeisty są rzecz jasna również kije hokejowe. Z czego są one wykonane? Otóż tego typu sprzęt do grania robiony jest z drewna. Kije hokejowe mają mieć dokładne wymiary, aby zostały dopuszczone do użytku przez sędziów danej potyczki. Niektórzy hokeiści dodatkowo owijają je taśmą, która pozwala im uzyskać lepszą kontrolę nad krążkiem. Ten element wykonany jest natomiast z twardej czarnej gumy, która ponadto jest odpowiednio i precyzyjnie wulkanizowana.

W sprzęt do grania wchodzą także kaski ochronne oraz specjalne osłony na twarz. Szczególnie w rozgrywkach juniorskich kładzie się nacisk, aby dodatkowo stosować też te drugie elementy. Warto wspomnieć też o specjalnym stroju hokeistów, który ma za zadanie chronić ich ciało. Z kolei nagolenniki odpowiadają za ochronę dolnych kończyn. Bez wątpienia sprzęt do grania musi chronić danego zawodnika. Bramkarz ma także dodatkowo specjalną rękawicę, która jest specjalnie wyposażona. Ma on także tak zwane parkany, które muszą mieć odpowiednie gabaryty. Trzeba dodać, że łyżwy bramkarza pokryte są grubszym materiałem ochronnym, a jego kij jest szerszy i dłuższy. Bramkarze noszą też odpowiednie kaski z kratownicą.