ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Zapewnieniem odpowiedniej temperatury wewnątrz domu najlepiej zajmie się klimatyzacja. Upały, które często występują w lecie, mogą źle wpływać na samopoczucie, a także powodować nieprzyjemne uczucie ospałości. Ponadto urządzenie to może także być przydatne w zimie, kiedy chce się ogrzać dane pomieszczenie. Kolejną zaletą jest cena. Klimatyzacja okazuje się o wiele tańsza od kompletnej wentylacji mechanicznej wyposażonej w pompę ciepła.

Przygotowując się do budowy, warto wiedzieć, ile wynoszą koszty zamontowania klimatyzacji we własnym domu.

Zasada działania klimatyzacji

Klimatyzatory składają się z parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki oraz zaworu rozprężnego i działają bardzo podobnie do lodówek. Urządzenie to działa na zasadzie wymiany ciepłego powietrza, które pobierane jest z pomieszczenia za pomocą parownika, na zimne, oddawane do pomieszczenia za pomocą skraplacza. Za przejście czynnika chłodzącego z fazę gazową lub ciekłą odpowiedzialne są sprężarka i zawór rozprężający. Ciepło pobierane z wewnątrz jest wydalane poza budynek.

Podstawowe typy urządzeń klimatyzujących

Klimatyzatory monoblokowe

W tego typu klimatyzatorach obie ich części są umieszczone w jednej obudowie, która montowana jest wewnątrz pomieszczenia.

Klimatyzatory typu Split

W przypadku tych klimatyzatorów obie ich części są rozdzielone. Jednostka wewnętrzna z jednostką zewnętrzną są połączone elastycznymi przewodami freonowymi.

Klimatyzatory Multi-Split

Podobne do klimatyzatorów typu split, jednak w tym przypadku do jednej sprężarki podłączyć można więcej parowników.

Klimatyzatory typu Kompakt

W tych klimatyzatorach parownik jest na stałe połączony ze sprężarką.

Klimatyzacja — Wieliczka. Koszty i montaż

Klimatyzacja w Wieliczce, tak jak i w innych polskich miastach, może okazać się bardzo przydatna zwłaszcza w upalne letnie dni. Dlatego warto poznać koszt, z jakim wiąże się jej montaż. Zakup klimatyzatora i całego niezbędnego osprzętu będzie pierwszym wydatkiem, na jaki trzeba będzie się przygotować.

Kupno podstawowego urządzenia typu split, które posiada moc chłodniczą w granicach 3,5 kW, będzie wiązało się z wydatkiem od 1500 do 2000 złotych. Należy pamiętać, że tego typu urządzenia najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni 25 m2.

Profesjonalne urządzenia zdolne do chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie to wydatek przynajmniej 4000 złotych. Montaż prostych urządzeń klimatyzujących jest na tyle prosty, że można go przeprowadzić samodzielnie, lecz w przypadku bardziej skomplikowanych jednostek warto postawić na doświadczonych profesjonalistów, aby uniknąć zbędnych wydatków.

Wynajęcie ekipy specjalistów, która zamontuje klimatyzację na stałe, wynosi około 1000-1500 złotych co obejmuje także zakup niezbędnych materiałów.

Zakup i montaż klimatyzacji w Wieliczce

Mieszkając we Wieliczce, można znaleźć firmy oferujące zakup klimatyzacji do domu razem z montażem. Kilka z tych firm znajduje się w Krakowie, lecz oferują one swe usługi na terenie całej Małopolski.