Czym zajmuje się stomatolog?

Odwiedzasz go, gdy boli Cię ząb lub zauważasz oznaki rozwijającej się próchnicy. Stomatolog, bo o nim mowa, to trudny, wymagający, ale też dobrze płatny zawód. Podjąć się go mogą jedynie nieliczni, którzy ukończą studia magisterskie i uzyskają odpowiedni dyplom. Co ciekawe, wyrwanie zęba to tylko jeden z wielu zabiegów, jakie wykonuje dentysta w trakcie swojej pracy. Czym zajmuje się stomatolog i co warto wiedzieć o jego pracy?

Czym zajmuje się stomatolog?

Stomatolog to lekarz zajmujący się leczeniem chorób jamy ustnej, najczęściej związanych z uzębieniem, ale nie tylko. Może np. pomóc w przypadku problemów z nieświeżym oddechem, a także przy częstym krwawieniu z dziąseł. Nie ma co się jednak oszukiwać, że przez zdecydowaną większość czasu dentysta zajmuje się zębami. Do jego obowiązków należy w szczególności leczenie chorób uzębienia, takich jak próchnica, a także przeprowadzanie różnych zabiegów chirurgicznych, zakładanie koron, mostów czy implantów.

Osobną grupą dentystów są ortodonci, czyli lekarze wyspecjalizowani w leczeniu chorób zgryzu. To właśnie oni zajmują się zakładaniem aparatów ortodontycznych i prowadzenie leczenia w celu usunięcia wszystkich odchyleń zgryzu. Co ciekawe, ważnym zadaniem stomatologa jest też profilaktyka – czy to w ramach regularnych wizyt sprawdzających stan zębów, czy też podczas zabiegów w rodzaju fluoryzacji czy wybielania zębów. Dobry dentysta powinien również zachęcać pacjentów do dbania o stan jamy ustnej.

Gdzie pracuje stomatolog?

Większość lekarzy w tej dziedzinie pracuje w wyspecjalizowanych miejscach, takich jak lecznica stomatologiczna w Gocławiu. To przychodnie zajmujące się tylko i wyłącznie chorobami jamy ustnej, co pozwala im na zachowanie najwyższego możliwego standardu usług. Każda lecznica zatrudnia nie tylko lekarzy dentystów, ale też asystentki stomatologiczne oraz personel pomocniczy wykonujący dodatkowe prace i czuwający nad samopoczuciem pacjenta.

Co istotne, by zostać asystentem stomatologicznym, potrzebne jest wykształcenie kierunkowe, dzięki czemu są to ludzie z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Oczywiście, prywatna lecznica nie stanowi jedynego miejsca pracy dentystów.

Czym zajmuje się dentysta w szpitalu?

Dentyści bardzo często pracują w szpitalach. Co robi stomatolog w tego rodzaju placówce? Do jego obowiązków należy opieka nad pacjentami z urazami stomatologicznymi, a także udzielanie pomocy w nagłych przypadkach oraz przeprowadzanie skomplikowanych operacji i zabiegów. Te zdarzają się od czasu do czasu oraz wymagają dużego doświadczenia, szczególnie przy rozległych urazach lub specyficznych chorobach uzębienia.

Ponadto stomatolog opiekuje się pacjentami pozostającymi w szpitalu na dłuższy czas, np. na oddziale opieki paliatywnej. W końcu osoby przebywające w takich miejscach też muszą dbać o swoje zęby, a często nie mają możliwości opuszczenia placówki. To właśnie dla ich dobra wprowadzono opiekę stomatologiczną w części polskich szpitali, szczególnie tych specjalistycznych oraz wojewódzkich.