Rodzaje kajaków do pływania

Pływanie kajakami to nie tylko przyjemność ale również wiedza, którą powinien mieć każdy kto chce uprawiać ten sport. Ilość i rodzajów kajaków jest bardzo wiele i trzeba umieć odróżnić je od siebie i mieć wiedzę o tym jakie są w sprzedaży i do czego służą. Najbardziej popularne są tradycyjne kajaki drewniane na jedną lub dwie osoby, ponieważ wykorzystuje się je do turystycznego pływania. Nie mają zbyt dużej ilości miejsca, dlatego niektórym tak trudno wsiąść do kajaka.

Ważne jest to jak kajak wygląda, jakie ma dno a także kształty. Im bardziej opływowe, tym szybciej może płynąć i dzięki temu nie trzeba tak mocno wiosłować. Do zawodów kajak jest przygotowywany specjalnie, dlatego jest wyższej jakości. Kajaki mogą być pneumatyczne, dmuchane, drewniane, kilku osobowe, turystyczne, górskie, a także typowo sportowe. Wszystko zależy do jakich celów kajak jest wykorzystywany i jak często się na nim pływa. Rodzaje kajaków wpływają również na to jaką mają cenę. Droższy kajak jest zazwyczaj sponsorowany ponieważ daje się je sportowcom, którzy wyruszają by się ścigać. Średnia cena kajaka to około tysiąca złotych już z wiosłami i potrzebnym sprzętem.

Nie trzeba go kupować, ponieważ wiele wypożyczalni ma dobry i sprawny kajak dla każdego. Dzieci natomiast otrzymują mniejsze kajaki, które są doskonałe pod względem ich wzrostu oraz możliwości wiosłowania. Oprócz samego kajaka, wiosła także mają znaczenie, dlatego nie mogą być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Nauka zawsze rozpoczyna się na kajakach mniej specjalistycznych po to aby nabrać wprawy i nauczyć się nimi sterować. Dopiero z czasem można zabierać ze sobą kajak bardziej profesjonalny, a nawet typowo sportowy. Kajaki górskie są dodatkowo wyposażone w sprzęt ratunkowy, w razie gdyby woda przewróciła kajak czy też został on uszkodzony.

Dbanie o kajak także daje lepsze rezultaty tym bardziej jeśli ilość zawodów jest bardzo duża w ciągu roku. Kajaki powinny mieć również specjalne umocnienia aby było wygodnie siedzieć, dlatego w niektórych modelach montowane są siedzenia. Chodzi o to, aby kręgosłup nie był zbyt obciążony, a nogi nie dostały skurczu. Standardowy kajak jest dosyć ciężki, dlatego przewozi się go na specjalnym statywie jaki można zamontować na dachu samochodu. Przechowywanie także jest ważne, tym bardziej jeśli jest to drewno, ponieważ chłonie ono wilgoć a także zmienia swoją strukturę pod wpływem pogody.

Niektóre kajaki mają jeszcze dodatkowe miejsca na to, aby postawić na nich mały żagiel. Ułatwia on pływanie, szczególnie wtedy kiedy wieje wiatr, a możliwości na akwenie są ogromne. Największą liczbę osób jaką kajak może zabrać to osiem ponieważ są również wyścigi grupowe. Kajak to bardzo dostępny sprzęt i ilość sklepów gdzie można je kupić stale wzrasta, a najbardziej popularne to sportowe. Jeśli ktoś ma wyobraźnię i ambicję, wówczas może są zbudować sobie kajak, ponieważ nie jest to trudna sztuka. Wystarczy znać szkielet tego sprzętu i mieć dobre i sprawne narzędzia, aby móc go zbudować od podstaw.