Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła w Krakowie to ostatnio popularny temat. Oczywiście, ma na to wpływ większa świadomość w ramach poszukiwania ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych, ale również, a może i przede wszystkim ogromny wzrost cen węgla, jaki obserwuje się od ostatniego czasu. Jednak, aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zainwestować w pompę ciepła, należy najpierw przeanalizować kilka istotnych kwestii.

Pompy ciepła, Kraków – czy to rozwiązanie się opłaca?

Ciągle rosnące ceny węgla, gazu czy oleju opałowego sprawiły, że choć odnawialne źródła energii zyskiwały na popularności, nagle zaczęto inwestować w nie ze zwiększoną siłą. Obserwuje się, że właściciele domów jednorodzinnych wręcz masowo poszukują alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych. Wśród nich jest wiele osób, które zastanawia się nad instalacją pompy ciepła. Ta metoda wykorzystuje bowiem aż 75% energii pochodzącej ze środowiska naturalnego i 25% energii elektrycznej.

Dlaczego warto rozważyć zakup pompy ciepła?

Pompy ciepła to przede wszystkim ekologiczny sposób na ogrzewanie domu, posiadający wyższy współczynnik efektywności energetycznej niż tradycyjne systemy. Ich działanie jest oparte na zainicjowaniu przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego, który ten parametr posiada wyższy. Najczęściej spotykanymi i równie często wybieranymi przez konsumentów pompami ciepła są te typu: woda-woda, grunt-woda lub powietrze-woda. Ze względu na małą ingerencję w wygląd i przeróbki domu, jak również cenę samej inwestycji, zdecydowana większość osób decyduje się na egzemplarz ostatniego rodzaju.

Pompa ciepła – koszty inwestycji

Cena montażu pompy ciepła bywa różna, a wszystko zależy od powierzchni budynku, który będzie obsługiwała, jego lokalizacji czy średniej ilości zużywanej wody na jednego lokatora. Najczęściej te koszty wahają się w okolicach 30 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja zwrotna, a w zależności od wielkości budynku, w którym zostanie zainstalowana, zwrot może nastąpić w przeciągu 6 lat lub nawet mniej. Dla porównania, koszt instalacji kotłowni gazowej w domu prywatnym to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych, do czego należy doliczyć regularne koszty związane z naprawą pieca, jego wymianą czy usługą kominiarza.

Pompy ciepła – Kraków

Wśród korzyści płynących z inwestycji w pompy ciepła w Krakowie wymienia się:

  • oszczędność pieniędzy;
  • oszczędność czasu – pompy ciepła działają automatycznie;
  • brak negatywnego wpływu na środowisko – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii;
  • uniezależnienie się od dostawców ciepła i ich cen;
  • komfort i wygoda – przez to, że system jest automatyczny, wszystkie czynności związane z obsługą pompy ciepła można wykonywać za pomocą specjalnej aplikacji obsługiwanej przez komputer lub smartfona;
  • łatwość i szybkość w montażu;
  • brak konieczności regularnego zakupu paliwa w postaci węgla lub gazu;
  • potwierdzony, bardzo niski poziom awaryjności pomp ciepła;
  • bezpieczeństwo w zakresie prawdopodobieństwa zagrożenia pożarowego;
  • nowoczesność i energooszczędność.