Na czym polega cięcie wodą?

Technika cięcia wodą inaczej nazywana water-jet była wykorzystywana już w latach 70. ubiegłego wieku. Aby uzyskać maksymalną precyzję, metoda przez cały czas była udoskonalana. Cięcie wodą polega na wykorzystaniu wyjątkowo wysokiego ciśnienia cieczy do przecinania różnych materiałów. W przypadku miękkich surowców wystarczy zastosowanie samej wody do tego celu. Jednak kiedy praca wykonywana jest na twardych elementach, wykorzystuje się mieszankę cieczy ze związkami ściernymi.

Cięcie wodą – na czym polega, jakie materiały można poddawać obróbce i jakie są ograniczenia?

Na czym polega cięcie wodą? Metoda ta oparta jest na zastosowaniu ciśnienia i wykorzystaniu energii kinetycznej. Ciecz przesyłana pod ciśnieniem osiąga prędkość około 300 m/s. Pracując z określonym materiałem, formułowana jest linia cięcia. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wody surowiec stawia coraz mniejszy opór, aż w końcu następuje przecięcie.

W naturalnych warunkach takie procesy trwają kilka tysięcy lat, np. proces erozji skalnej. Zastosowanie nowoczesnych technologii do produkcji maszyn sprawia, że wybrane elementy można przepołowić w ciągu kilku chwil. Producenci wyrobów metalowych często wykorzystują urządzenia do cięcia wodą, ale mogą być one stosowane również w przypadku takich tworzyw, jak:

  • stal nierdzewna,
  • metale kolorowe,
  • ceramika, kamień, gres, marmur,
  • drewno i materiały drewnopodobne,
  • aluminium.

Biorąc pod uwagę, na czym polega cięcie wodą i jakie są jego zalety, trzeba zauważyć, że taka metoda jest niezwykle precyzyjna oraz umożliwia wygładzenie powierzchni czy kantów tworzywa. Maszyny do tego celu są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo grubym tworzywem. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku marmuru, jak i zwykłej płyty z dykty. Efekty ich zastosowania często są bardziej zadowalające niż wykorzystanie płyty diamentowej.

Istnieją jednak takie tworzywa, których nie należy przecinać tą metodą. Cięcie wodą metalu zazwyczaj jest jak najbardziej wskazane, natomiast trzeba unikać wykorzystywania tej metody w przypadku szkła hartowanego, ponieważ ulega ono pękaniu. Jeśli weźmie się pod uwagę przecinanie zwykłego szkła, ten problem nie występuje.

Korzyści wynikające z zastosowania metody cięcia wodą metalu

Cięcie wodą umożliwia osiąganie lepszych efektów niż wykorzystanie innych sposobów, np. plazmy czy lasera. Producenci wyrobów metalowych stosują tę metodę do cięcia metalu wodą. Surowiec poddawany obróbce nie nagrzewa się, dzięki temu można uniknąć wystąpienia uszkodzeń mechanicznych w postaci rys i szczelin. Wykorzystanie tej metody umożliwia cięcie wyjątkowo grubych materiałów.

Na czym polega cięcie wodą materiałów metalowych?

Cięcie metalu wodą jest bardzo popularnym procesem, który ma wiele zalet. Można zaliczyć do nich między innymi:

  • czystość podczas pracy – wykorzystanie wody sprawia, że podczas obróbki metalu nie powstają pyły ani zanieczyszczenia,
  • nie ma konieczności stosowania wysokiej temperatury – podczas pracy z użyciem wody stosowane jest jedynie duże ciśnienie,
  • duża precyzja – materiały obrabiane wodą mają równe i gładkie krawędzie, nie muszą być poddawane wielokrotnej obróbce.

Dokładność oraz wysoka jakość obróbki to najważniejsze zalety tej metody. Biorąc pod uwagę cięcie wodą i to, na czym polega, trzeba wiedzieć, że wykorzystywane jest do obróbki różnorodnych materiałów. Oprócz metalu powszechnie stosuje się je do cięcia np. płytek ceramicznych. Umożliwia wykonanie skomplikowanych kompozycji z ceramiki na balkonach, tarasach, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zastosowanie wody do cięcia delikatnych płytek gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń materiału. Uzyskanie gładkich krawędzi podczas cięcia ceramiki sprawia, że tworzona powierzchnia jest równa i komfortowa w użytkowaniu.

Trzeba również pamiętać, że przecinarki wykorzystujące wodę muszą posiadać odpowiednie parametry. Strumień powinien być wąski, a odległość między przecinanym elementem a narzędziem nie może być duża. Ważnym czynnikiem wpływającym na efekt jest także doświadczenie osoby operującej maszyną.