Ichimoku – japońska strategia inwestycyjna

W dzisiejszym materiale przyglądniemy się nieco analizie technicznej, a dokładnie jednej z jak to ujmują eksperci łatwiejszych strategii jaką jest japońska technika inwestycyjna, Ichimoku. Powiemy dziś dokładnie na czym ona polega, jak można analizować wykresy, skąd się wzięła i jakie są jej podstawowe założenia.

Czym jest Ichimoku?

Ichimoku jest to strategia inwestycyjna stworzona przez japońskiego Goichi Hosoda, który podpisywał się pseudonimem Ichimoku. Dziennikarz pracoewał nad tą strategia blisko trzydzieści lat, po czym wypuściła książkę która dokładnie opisują wszelkie warunki i zasady jej działania. My dziś postaramy pokrótce wyjaśnić Ci na czym dokładnie ona polega.

Jest to strategia podążając za trendem, który z pozwala na stwierdzenie czy cena instrumentu znajduje się z trendzie czy korekcie. Dodatkowo pozwala na ustalenie punktu wejścia na rynek i stosowanie odpowiednich technik wyjścia z niego. Ze stratą lub zyskiem. Pozwala ona generować stabilne zyski. Nie jest ona precyzyjna, nie ustalimy dzięki niej dokładnych szczytów czy dołków na wykresie cenowym. Oczywiście jak każda strategia nie jest ona idealnym i bezbłędnym rozwiązaniem, zdarzają się fałszywe sygnały. Kluczowa jest tutaj więc umiejętność wychodzenia z pozycji odpowiednio wcześnie.

Co ważne strategia ta jest przeznaczona dla inwestorów planujących generowanie zysków w dłuższym okresie. Opiera się ona na pięciu podstawowych liniach, która w odróżnieniu od standardowych opierających się na cenach otwarcia i zamknięcia, – opiera się na historycznych szczytach i minimach.

Jeśli tylko chcesz wiedzieć więcej o tej jak i o innych strategiach inwestycyjnych, zarówno dla początkujących jak i mniej i bardziej doświadczonych inwestorów koniecznie śledź wiadomości inwestycyjne na FXMAG. Poza edukacyjnymi, merytorycznymi materiałami na portalu znajdziesz także newsy, analizy, bieżące kursy waluty i innych instrumentów finansowych, a także wywiady i eksperckie prognozy.

Podstawy strategii Ichimoku

Japońska strategia, której poświęciliśmy dzisiejszym materiał opiera się przede wszystkim na pięciu podstawowych liniach: czerwonej, niebieskiej, zielonej oraz dwóch linii prowadzących. Dokładne ich nazewnictwo brzmi kolejno: Tenkan Sen, Kijun Sen, Chikou Sen oraz Senkou Span A oraz Senkou Span B.

Pierwsza z linii, czerwona wynika poprzez połączenie, a właściwie dodanie do siebie najwyższego maksimum i najniższego maksimum cenowego w danym okresie.

Jeśli chodzi o druga linie, niebieską jest to dokładnie średnia z ostatnich 26 okresów, przez którą dzielimy sumę najwyższego i najniższego maksimum cenowego.

Kolejna, zielona linia to wykres cenowy, cofnięty o te 26 okresów, który ma służyć nam jako potwierdzenie kierunku trendu.

Kolejna, Senkou Span A powstaje w wyniku dodania do siebie dwóch pierwszych wartości (Tenkan Sen iKijun Sen) a następnie podzielenia ich przez 2.

Ostatnia, Senkou Span B to najwyższe maksimum i najniższe minimum z ostatnich 52 okresów, które dzielimy przez dwa i przesuwamy w przód o połowę wartości, czyli 26.