Kolizja wypożyczonym autem – konsekwencje

Tani wynajem aut w Elblągu stanowi nie lada pokusę dla wszystkich osób, które chcą postawić na samodzielność. W szczególności, że komunikacja miejska bywa zawodna. Decydując się jednak na tego typu usługi, zawsze należy zapoznać się z zapisami znajdującymi się w umowie. Ogromną uwagę należy zwrócić na część, która odnosi się do odpowiedzialności użytkownika po to, aby mieć świadomość odnośnie tego, jakie konsekwencje nieść może kolizja samochodowa.

Ubezpieczenie OC i AC

Jak wszystkie pojazdy mechaniczne poruszające się po polskich drogach, tak również samochody pochodzące z wypożyczalni muszą posiadać obowiązkowe OC. Jest to ten rodzaj ubezpieczenia, który gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie spowodowania wypadku przez kierowcę wynajmowanego auta.

Zdecydowana większość ubezpieczalni decyduje się również na to, aby wykupić dla swoich pojazdów pakiet AC. Ten krok przydaje się, gdy potrzebna jest wypłata odszkodowania dla samej wypożyczalni – chociaż wypadek spowoduje wynajmujący. Aczkolwiek osoby decydujące się na wynajem powinny być świadome tego, że nie gwarantuje to nigdy 100% pokrycia wszystkich szkód.

Istnieje również możliwość wynajęcia pojazdu z udziałem własnym, jeżeli chodzi o ubezpieczenie. Taką ofertę można znaleźć w wielu wypożyczalniach, ponieważ automatycznie przerzucają one obowiązek pokrycia kosztów na wynajmującego, jeżeli to on doprowadzi do kolizji.

Regres wobec ubezpieczonego

Kolizja wypożyczonym autem nigdy nie jest do przewidzenia. W szczególności, jeżeli mowa o osobach, które zawsze przykładają uwagę do tego, aby jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli to inny kierowca odpowiedzialny jest za stłuczkę, wynajmujący nie ma się czego obawiać. Musi on jednak pamiętać o tym, aby na miejsce zdarzenia wezwać policję, która udowodni, że kolizja nie miała miejsca z jego winy – nawet w przypadku drobnego otarcia pojazdu. W innym wypadku wypożyczalnia nie mając oczywistych dowodów, będzie chciała pociągnąć wynajmującego do tego, aby zapłacił za wszelkiego rodzaju usterki.

Inna sprawa, jeżeli kolizja autem z wypożyczalni dojdzie z winy wynajmującego. W takim wypadku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odpowiednie odszkodowania – zarówno osobom poszkodowanym, jak i samej wypożyczalni, jeżeli chodzi o AC. Ale w niektórych przypadkach ubezpieczalnia będzie miała prawo do regresu wobec ubezpieczonego względem dochodzenia swoich roszczeń. Mówiąc wprost – firma może domagać się zwrotu kosztów, jakie musiała ponieść względem klienta. W tym przypadku będzie to wypożyczalnia, która może domagać się od wynajmującego pokrycia tych właśnie kosztów.

Do regresu dochodzi w szczególności, w takich przypadkach, jak:

  • kolizja pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • ucieczka z miejsca zdarzenia.

Jak więc widać, zawsze dwa lub nawet trzy razy należy pomyśleć, jeżeli komuś zdarzyło się coś wypić. Kolizja samochodem z wypożyczalni może stanowić ogromny problem, jeżeli chodzi o własne finanse. W takich przypadkach podróż taksówką będzie o wiele tańszym i bezpieczniejszym sposobem na przemieszczenie się w inne miejsce.

Dodatkowe ubezpieczenie AC

Skoro już wiadomy jest stosunek między korzystaniem z auta z wypożyczalni a kolizją, warto przemyśleć pewien temat. Mianowicie odnoszący się do zakupu dodatkowego pakietu ubezpieczenia AC. Okazuje się bowiem, że polisa z wypożyczalni nie gwarantuje 100% pokrycia wszystkich szkód. Dlatego też tak ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi zapisami, jakie znajdują się w umowie. Warto więc już po wypożyczeniu pojazdu podjechać do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego w celu zorientowania się na temat zakupu dodatkowej polisy ochronnej. Takiej, która jeszcze lepiej pomoże zabezpieczyć nie tylko pojazd mechaniczny, ale również finanse. Dzięki temu będzie można z całą pewnością bezpiecznej czuć się na drogach. W szczególności, że – jak już zostało wspomniane na początku – o wypadki na drodze nie trudno. Nawet jeżeli ktoś mocno uważa na drodze, to czasem wystarczy chwila nieuwagi. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że podróż przebiegnie bez problemów.