Jak sprowadzić auto z zagranicy?

Dla wielu osób auto ze Szwecji czy Holandii to świetny sposób na kupno samochodu w dobrej cenie i przede wszystkim stanie. Zapewne wiele razy słyszałeś, że kolega sprowadził auto z zagranicy. Jak się do tego zabrać? Jakie dokumenty będą potrzebne? Czy musisz mieć znajomości na miejscu, aby sprowadzić samochód? O tym wszystkim przeczytasz poniżej. 

Sprowadzenie auta z Holandii – jak to zrobić

Giełdy samochodowe są bardzo popularne w wielu rejonach Holandii. Mimo że to niewielki kraj, może zaoferować giełdę na przykład w pobliżu Amsterdamu – jedna z największych w Europie. Sprowadzenie auta z Holandii nie będzie dla Ciebie problemem, jeśli dokładnie przeczytasz poniższe podpowiedzi. 

Zacznij od tego, aby zorganizować sobie osobę do pomocy w znalezieniu tego idealnego samochodu. Najlepiej, jeśli będzie to ktoś, kto zna się na mechanice samochodowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że samochód nie ma bardzo poważnych wad. Następnie wybierz giełdę, na której chcesz kupić samochód. Giełdy są otwarte dla wszystkich, więc nie potrzebujesz dodatkowej osoby na miejscu, która pomoże Ci uzyskać „wejściówkę”. Kiedy już znajdziesz swój wymarzony samochód, warto sprawdzić jego historię. Możesz to zrobić na oficjalnej holenderskiej stronie, gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego i kilku podstawowych danych samochodu upewnisz się, że samochód nie uległ wypadkowi i co najważniejsze, że nie jest kradziony. Jeśli historia pojazdu jest bez zarzutu, możesz przejść do spisania umowy kupna-sprzedaży. Następnie sprzedający powinien przekazać Ci komplet dokumentów i kluczy.

 

Sprowadzenie auta z Holandii – jak wrócić nim do Polski

Po sfinalizowaniu zakupu masz dwie możliwości: załadowanie samochodu na lawetę i przetransportowanie go do Polski lub wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję będziesz musiał udać się do urzędu RDW, gdzie jesteś zobligowany do oddania żółtych tablic, które obowiązują na terenie Holandii i pobranie nowych, białych, na których możesz poruszać się przez 14 dni. Dodatkowo, aby w pełni legalnie i bezpiecznie dostać się do Polski potrzebne będzie również krótkoterminowe ubezpieczenie. Kiedy już przekroczysz granicę i znajdziesz się w kraju, pamiętaj o opłaceniu akcyzy i przerejestrowaniu samochodu na polskie tablice. 

Auto ze Szwecji 

Sprowadzenie auta z zagranicy nie jest skomplikowane. Wystarczy dobre, gruntowne rozeznanie w temacie przed zakupem i z pewnością sobie poradzisz. Auto ze Szwecji jest częstym zakupem wśród Polaków, ale jak je sprowadzić legalnie i bezpiecznie? Czytaj dalej – podajemy odpowiedź.

Kupując auto ze Szwecji najłatwiej znaleźć je na portalach internetowych, które są niezwykle popularnym miejscem do wystawiania ogłoszeń sprzedaży samochodu w Szwecji. Sprowadzanie samochodu ze Szwecji cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ szwedzkie auta z drugiej ręki kojarzą się z solidnością i bezwypadkowością, na co często nie można liczyć, sprowadzając auta na przykład z Niemiec. Szwedzi słyną również ze skrupulatności jeśli chodzi o badania techniczne. 

Auto ze Szwecji  – jak kupić i zarejestrować 

Znalazłeś wymarzone auto ze Szwecji? Świetnie, teraz czas na wszystkie szczegóły, podpisanie umowy i transport auta do Polski. Jednak zanim to wszystko, warto poznać wcześniej kilka procedur. Przede wszystkim na początku poinformuj sprzedającego, że nie posiadasz szwedzkiego odpowiednika numeru PESEL, czyli Personnummeru. Poinformuj również sprzedającego, że zamierzasz zabrać auto do Polski, z pewnością podpowie Ci, jakie jeszcze formalności musisz załatwić i przede wszystkim gdzie. Jeśli nie posiadasz szwedzkiego numeru personalnego, zapytaj sprzedawcę, czy możesz wyjechać ze Szwecji na obecnych tablicach rejestracyjnych. Jeśli się nie zgodzi, musisz udać się do urzędu Transportatylersen i wyrejestrować pojazd. 

Rejestracja samochodu sprowadzonego ze Szwecji ma dokładnie taką samą procedurę rejestracji, jak auta sprowadzane z innych krajów. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży masz dokładnie 14 dni na złożenie uproszczonej deklaracji akcyzowej. Następnie masz kolejne 30 dni na dokonanie płatności za akcyzę. Sprowadzanie samochodu z zagranicy zawsze wiąże się z opłaceniem tego podatku.