Czyszczenie szkła – podstawowe zasady

Szklane naczynia, okulary lub szyby wymagają specjalnego traktowania. Szkło to materiał bardzo uniwersalny, ponadczasowy, ale kruchy i łatwo ulegający zabrudzeniom. Wypolerowane szkło w domu lub w restauracji sprawia, że zastawa wygląda elegancko. Istnieje kilka ważnych zasad i cennych wskazówek, których przestrzeganie pomoże utrzymać szklane przedmioty w czystości bez zbędnego szorowania i uporczywego polerowania. Aby wyczyścić szkło, by wyglądało atrakcyjnie zlecane jest używanie specjalistycznych preparatów – https://ccf1.pl/produkt/ccf1-szklany-elegant/.

Czyste szkło w restauracjach

Największe doświadczenie w szybkim i sprawnym czyszczeniu szkła mają pracownicy gastronomii oraz barmani. Naczynia, w których podawane są napoje, muszą być nieskazitelnie czyste, pozbawione plam i smug. Jest to wizytówka restauracji, dlatego pracownicy doskonale wiedzą, jak czyścić szkło. Podczas mycia i polerowania szkła należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ szkło jest bardzo kruche i łatwo można się zranić.

Używanie zmywarki — jak robić to dobrze?

Zmywarki w lokalach gastronomicznych bardzo usprawniają pracę, a odpowiednie detergenty sprawiają, że naczynia są nieskazitelnie czyste i nie widać na nich nawet najmniejszych smug. Czyszczenie szkła w zmywarkach przebiega szybko, ale warto wiedzieć, że tylko niektóre rodzaje naczyń można bezpiecznie myć w zmywarkach. W lokalach gastronomicznych stosuje się specjalne zmywarki do szkła, które są bardzo wydajne i pozwalają wyczyścić nawet setki szklanek w ciągu godziny.

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić swoje naczynia w zmywarce, pamiętaj, aby wkładać tam jedynie puste szklanki i kieliszki, czyli bez resztek napoju lub lodu. Włożenie szklanek do odpowiedniego koszyka zapobiega przemieszczaniu się naczyń podczas zmywania oraz niweluje ryzyko potłuczenia się zastawy. Dobrej jakości tabletki do zmywarki posiadają substancje czyszczące oraz polerujące, dzięki temu szkło po wyjęciu wygląda bardzo atrakcyjnie i nie ma smug. Pamiętaj również o częstej konserwacji zmywarki, w przeciwnym razie naczynia nie będą dokładnie wyczyszczone.

Zmywanie ręczne — czym i jak wyczyścić szkło?

Zmywanie ręczne trwa nieco dłużej, ale w tym przypadku również można osiągnąć bardzo dobre efekty. Szkło czyści się miękką szmatką, np. z mikrofibry. Aby naczynia były czyste, należy wcześniej dokładnie przygotować zlew. Gorąca woda oraz dodatek detergentu, np. płynu do mycia naczyń pozwoli usunąć tłuste plamy oraz resztki napojów. Czyszczenie szkła kryształowego wymaga zabezpieczenia zlewu czymś miękkim. Dno zlewozmywaka można wyłożyć ręcznikiem — zapobiega to uszkodzeniom delikatnych naczyń. Jeśli pragniesz, aby Twoje kryształy lśniły i wyglądały jak nowe, możesz zrobić specjalną pastę, która przywróci im połysk. Pasta to prosta mieszanka soli oraz octu. Wystarczy nanieść ją na szkło, następnie spłukać i wypolerować ściereczką z mikrofibry. Smugi na szkle często powstają, jeśli woda używana do mycia jest twarda.

Jak wyczyścić szkło prysznicowe i szyby okienne?

Czyszczenie szkła prysznicowego ma na celu usunięcie zacieków, osadów po mydle oraz smug. Regularne mycie kabiny prysznicowej zapobiega nieestetycznym przebarwieniom oraz osadom. Mycie szkła prysznicowego może wydawać się uciążliwie i pracochłonne, ale istnieją wskazówki, które pomogą uporać się nawet z uporczywymi zabrudzeniami. Płyn do czyszczenia szyb można zrobić samodzielnie — wystarczy zmieszać ocet, alkohol oraz wodę. Taka mieszanka świetnie usuwa zabrudzenia i zapobiega powstawaniu smug na szkle. Płyn nanosi się za pomocą ręcznego spryskiwacza.

Do mycia szyb okiennych można użyć gotowego preparatu lub wykorzystać środek ekologiczny, również stworzony własnoręcznie. Nadmiar wody z szyby usuń ściągaczką — dzięki temu szkło będzie czyste i łatwe do wypolerowania. Polerowanie jest bezproblemowe, jeśli dokładnie usunęło się wszystkie zabrudzenia podczas mycia szyb. Do polerowania możesz używać ściereczek z mikrofibry lub ręczników papierowych. Dobre efekty daje mycie szyb za pomocą profesjonalnych myjek, które nie tylko usuwają brud, ale też łatwo ściągają nadmiar wody oraz zapobiegają powstawaniu smug.