Co to jest domena?

Z pewnością nie po raz pierwszy na blogu technologicznym lub internetowym spotykasz się z terminem domena internetowa lub domena. Również, gdy chcesz stworzyć stronę internetową i szukasz usług, które musisz wykupić, aby ją założyć, słowo domena pojawia się wszędzie, prawda? Czym jest domena i do czego służy?

Jeśli nie bardzo wiesz, nie przejmuj się. To normalne, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dziedziną, to nadal nie bardzo rozumiesz niektóre z tych pojęć. Ale przecież po to tu jesteśmy! W dzisiejszym poście wyjaśnimy, co to domena i do czego służy.

Co to jest domena?

Domeny internetowe są unikalnymi nazwami, które identyfikują stronę internetową w Internecie. Na przykład, gdy wejdziesz na stronę internetową taką jak Wikipedia, aby dowiedzieć się czegoś, zobaczysz adres URL wikipedia.org w wyszukiwarce. Ta nazwa to właśnie domena. Aby dać ci większe wyobrażenie, domena jest odpowiednikiem fizycznego adresu sklepu lub domu. Jeśli chcemy do niego pojechać, wpisujemy adres do GPS, aby móc dotrzeć do tego konkretnego punktu i to samo dzieje się w Internecie. Jeśli chcemy wejść na Wikipedię i odwiedzić jej stronę, wikipedia.org to adres, który należy wpisać w wyszukiwarce.

Do czego służy domena internetowa?

Aby zrozumieć, do czego służy domena internetowa i jak działa, konieczne jest wprowadzenie nowego pojęcia: serwerów DNS. Serwery DNS (Domain Name System) odpowiadają za rozwiązywanie lub tłumaczenie nazw w Internecie, czyli tłumaczenie adresu IP serwera, na którym znajduje się domena.

Innymi słowy, wszystkie strony internetowe są hostowane na adresie IP typu 83.111.22.123. Serwery DNS są w stanie przekształcić nazwę domeny w ten ciąg liczb, aby wyświetlić właściwą treść, która jest hostowana pod tym adresem. Bez istnienia domen, za każdym razem, gdy chcielibyśmy wejść na stronę internetową, musielibyśmy wpisywać w przeglądarce adres IP. Czy wyobrażasz sobie, że musisz pamiętać i wpisywać taką liczbę za każdym razem, gdy chcesz wejść na jakąś stronę internetową?

 

Części nazwy domeny

Nazwa domeny to nazwa unikalna i ekskluzywna. Na przykład, wikipedia.org jest unikalną nazwą, a domena wikipedia.gov może mieć zupełnie inną zawartość hosta. Nie jest to więc ta sama domena, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie.

Domena internetowa składa się z dwóch odrębnych części:

  • Nazwy: Jest to nazwa, którą chcesz nadać swojej stronie internetowej i zazwyczaj jest ona związana lub powiązana z nazwą Twojej firmy, marki lub sektora, w którym działasz. 
  • Rozszerzenia: Jest to zestaw znaków dodawanych po nazwie i oddzielonych kropką. Na przykład w przypadku Wikipedii rozszerzeniem byłoby .org.

Rozszerzenia domen internetowych

Rozszerzenie domeny, które wybierzesz, może być kluczowe dla pozycjonowania i sukcesu Twojej domeny. Na przykład rozszerzenie .com jest najbardziej znane ze wszystkich, więc jeśli masz zamiar zarejestrować domenę, zalecamy, aby było to pierwsze rozszerzenie, które zarejestrujesz, jeśli jest jeszcze wolne. Jeśli Twoja strona jest skierowana do polskiego społeczeństwa, .pl jest również bardzo dobrą alternatywą. Nie należy jednak ograniczać się do jednego rozszerzenia. Zarejestrowanie kilku rozszerzeń domeny pomoże Ci chronić Twoją markę w Internecie. Pomyśl, że jeśli możesz zarejestrować kilka rozszerzeń o tej samej nazwie, tym mniejsze ryzyko, że złośliwy użytkownik wykorzysta Twoją markę lub reputację. Dodatkowo powinieneś być świadomy nowych rozszerzeń domen, które są dostępne i mogą być dobrą opcją dla Twojej strony. Na przykład .online, .blog, .bar czy .club to jedne z najpopularniejszych rozszerzeń.

Rodzaje domen internetowych

W zależności od rozszerzenia domeny, możemy podzielić domeny internetowe na trzy główne grupy:

Domeny generyczne lub gTLD (Generic Top Level Domain)

Ten typ domen internetowych nie jest związany z żadnym obszarem geograficznym i jest obecnie najbardziej popularny i używany. Jednym z podstawowych wymogów, aby można je było uznać za gTLD, jest to, że muszą mieć co najmniej trzy znaki i są zarządzane przez międzynarodowe organizacje, takie jak ICCAN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). W tej grupie znajdują się między innymi domeny z rozszerzeniami .com, .net, .info czy .org.

Krajowe domeny najwyższego poziomu (ccTLD)

Domeny te są związane z konkretnym krajem lub regionem i składają się tylko z dwóch znaków odpowiadających temu terytorium. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz, aby Twoja strona była kojarzona z określonym krajem lub konkretnym miastem. Tutaj mamy domeny z rozszerzeniem .pl, .de, .uk .us. itd.

Domeny trzeciego poziomu

Są to domeny, które oprócz tego, że są gTLD, mają takie samo przeznaczenie jak domeny z kodem kraju, takie jak .com.pl.