Co sprawdzić przed wyjazdem za granicę wypożyczonym samochodem?

Choć jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że można wynająć samochód tylko w celu wyjazdu na wakacje, tym bardziej zagraniczne, dzisiaj jest to szczególnie popularne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Jest to bardzo dobra opcja dla tych, którzy nie mają potrzeby posiadania swojego samochodu na co dzień  lub ich obecny pojazd jest dostosowany do jazdy typowo miejskiej, a nie wyjazdów na długie trasy. Samochód, którym planuje się wyprawę za granicę powinien posiadać konkretne cechy i wyposażenie, jak GPS, czy foteliki dla dzieci.

Wyjazd wypożyczonym autem – warunki, które należy spełnić

Wiele osób obawia się, że aby wyjechać wynajętym samochodem za granicę, należy spełniać jakieś restrykcyjne warunki. Nie jest to jednak prawda i do niezapomnianego wypoczynku w innym kraju wypożyczonym pojazdem, trzeba naprawdę niewiele. Przede wszystkim wymagane jest ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat. Należy jednak pamiętać, że nie każda wypożyczalnia aut pozwala swoim klientom wyjeżdżać wynajmowanymi samochodami za granicę. Taką chęć należy najpierw zgłosić pracownikom firmy podczas podpisywania umowy. W innym razie może się to skończyć poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

Wakacje zagraniczne a wynajem samochodowy – wyjazd wypożyczonym autem

Wypożyczony samochód to idealne rozwiązanie na dotarcie na zagraniczne wakacje. Wśród wielu pojazdów, jakie proponują firmy wynajmujące auta można znaleźć modele odpowiednio wyposażone pod długie wyprawy – regeneracja głowic. Sam wybierasz, który z nich najbardziej Ci odpowiada, mając pewność, że podróż odbędzie się w komfortowych warunkach bez żadnych problemów i niemiłych niespodzianek. Kiedy wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny jest opłacalny?

  • Ze względu na spore zużycie podczas jazdy oraz ilość przejechanych kilometrów, nie chcesz, na wyjazd brać własnego samochodu – regeneracja głowic,
  • Twój pojazd nie jest odpowiednio dostosowany do wyjazdu za granicę. Jest niepojemny i niekomfortowy podczas zbyt długiej podróży,
  • Nie posiadasz swojego samochodu, a koszty inregfnego środka transportu są za wysokie,
  • Chcesz uniknąć skorzystania z zagranicznych wypożyczalni samochodowych, które w przeliczeniu na złotówki są o wiele droższe.

Wyjazd samochodem za granicę – czy warto?

 

Czy wypożyczalnie samochodowe udzielają zgody na wyjazd wynajmowanym pojazdem za granicę?

Odpowiedź w tej kwestii nie może być jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od konkretnej wypożyczalni samochodowej i jej polityki firmowej. Dlatego właśnie, jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, wystarczy, abyś skonsultował się z konkretną firmą świadczącą usługi wynajmu samochodowego i zapytał, czy istnieje możliwość wyjazdu za granicę. Zostaniesz wtedy poinformowany ile może to kosztować oraz jakie wiążą się z tym zobowiązania. Z reguły jednak większość wypożyczalni wynajmuje auta na wyprawy zagraniczne, tylko taka usługa jest droższa, co jest ściśle związane ze zwiększeniem limitu przejechanych kilometrów.

Wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem

Wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem z reguły nie sprawia problemów, gdy pozostaje się na terenie krajów UE. Obowiązują tam podobne zasady, co w Polsce oraz polisa OC pozostaje taka sama jak w naszym kraju. Sytuacja zmienia się, jednak gdy mowa o innych państwach, nienależących do UE. W takim przypadku należy wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową, która będzie chroniła przed wszystkimi niespodziewanymi wydarzeniami. W każdym z tych przypadków należy posiadać umowę najmu, dowód ubezpieczenia OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Co sprawdzić przed wyjazdem za granicę wypożyczonym samochodem?

Wyjeżdżając za granicę wypożyczonym samochodem należy przestrzegać regulaminu oraz zasad, jakimi kieruje się wypożyczalnia pojazdów. Warto zwracać uwagę na wszystkie zawarte w umowie warunki najmu, dokładnie obejrzeć pojazd i zgłosić ewentualne usterki, aby później nie ponosić z tego tytułu strat finansowych. Ważnym aspektem, jest również zapytanie się, czy samochód należy zwrócić o określonej godzinie danego dnia i czy trzeba go przywieźć do tej samej siedziby, z której został wypożyczony.