Co sprawdzić przed kupnem auta?

Kupując auto, chcesz, aby długo służyło, ale też pragniesz, żeby było w bardzo dobrym stanie. Dlatego przed realizacją transakcji należy dokładnie sprawdzić wszystkie aspekty z nim związane, ponieważ właściciel może ukryć jakieś ważne informacje na temat kondycji pojazdu. Obecnie technika daje mnóstwo możliwości, aby sprawdzić stan techniczny i prawny samochodu. Przed samym zakupem można go zaprowadzić do sprawdzonego warsztatu, gdzie mechanicy dokładnie obejrzą auto i zauważą ewentualne uchybienia.

Co sprawdzić przed kupnem auta, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty?

Po kupnie samochodu nikt nie chce od razu jechać do warsztatu, aby go naprawiać. Kiedy pierwszy raz oglądasz dany model samochodu, zwróć uwagę na to, w jakim stanie są lakier oraz nadwozie. W momencie, gdy kupujesz starszy pojazd, to nie powinny Cię dziwić małe odpryski od uderzających o maskę kamieni czy matowa powłoka, która stanowi potwierdzenie, że auto ma już swoje lata. Bardziej powinieneś być zaniepokojony, kiedy oglądasz starszy samochód, a wygląda on praktycznie idealnie.

W tej chwili na rynku dostępne są urządzenia, przy których użyciu można sprawdzić, czy samochód nie miał malowanego lakieru w którejś części, na przykład z powodu kolizji. Takie sprawdzenie może pozwolić na upewnienie się, że pojazd nie uczestniczył w żadnym wypadku. Kiedy masz jednak jakieś wątpliwości, to warto zapytać sprzedawcę, czy samochód nie był lakierowany. Jeżeli odpowie wymijająco, to może być znak, że z autem jest coś nie w porządku.

Co należy sprawdzić przed kupnem samochodu w jego środku?

O wieku i przebiegu kilometrów auta dużo mówi wygląd kierownicy oraz gałki zmiany biegów. Wiadomo, że jeżeli pojazd był używany przez kilkanaście tysięcy kilometrów, to na obu częściach w pojeździe pozostaną wytarcia, rysy czy nawet ubytki w materiale. Jednak gdy kierownica wygląda bardzo dobrze jak na swój wiek, może to oznaczać, że ktoś grzebał przy liczniku kilometrów w aucie. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na wygląd wspominanych wcześniej elementów, ponieważ bardzo dobrze pokażą rzeczywisty wiek auta.

Nie należy zapominać o obejrzeniu foteli znajdujących się w pojeździe, a także o zerknięciu na okładzinę pedałów. Trzeba dokładnie zobaczyć, czy siedziska nie mają jakichś uszkodzeń, które są spowodowane złym użytkowaniem lub po prostu ich starością. Nieraz mogą być ukryte jakieś luki w materiale, dlatego trzeba dokładnie obejrzeć fotele zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dziury pojawiają się najczęściej na krawędzi od strony otwierania drzwi. Wiadomo, że miejsce kierowcy będzie w najgorszym stanie, bo jest najczęściej użytkowane. Jednak warto porównać kolor jego tapicerki, który również może pokazać, przez ile kilometrów użytkowany był samochód.

Co sprawdzić przed kupnem samochodu, jeżeli chodzi o jego stan techniczny?

Obowiązkowo trzeba otworzyć maskę samochodu i sprawdzić, czy nie ma jakiś widocznych uszkodzeń pod nią, ale także skontrolować stan silnika. Nie należy przy okazji zapomnieć o zerknięciu, ile pozostało płynów eksploatacyjnych. Za chwilę możesz być zmuszony do ich uzupełnienia, jeżeli jest ich mało, co również nieco wpływa na ostateczną kwotę transakcji. Powinno się też sprawdzić zawieszenie auta, ale tak naprawdę dobrym pomysłem jest udanie się do stacji diagnostycznej i drobiazgowe skontrolowanie stanu pojazdu. W taki miejscu pracownicy sprawdzą, czy dany element nie jest uszkodzony oraz określą kondycję auta.

Jednak, jeżeli chcesz sam sprawdzić stan samochodu, to warto przeczytać informacje na stronie internetowej https://www.autotesto.pl/sprawdzanie-auta-bydgoszcz/. Z tekstu dowiedziesz się jeszcze więcej o tym, co trzeba skontrolować przed zakupem pojazdu. Należy pamiętać, że przed realizacją transakcji nie można zapominać o sprawdzeniu wszystkich dokumentów związanych z samochodem, a także o przeczytaniu umowy kupna-sprzedaży przygotowanej przez właściciela auta. Należy dowiedzieć się też, do kiedy samochód jest ubezpieczony, aby można było nim bezpiecznie jeździć.