Jak wyleczyć zakrzepicę żył?

Zakrzepica znana także pod nazwą żylnej choroby to schorzenie, która może szybko postępować. W momencie, kiedy od razu nie wdrożysz odpowiedniego leczenia, to zakrzepica może stać się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, lecz także życia. Jakie są przyczyny, z jakim rodzajem zapalenia żył możesz mieć styczność, a także jak się leczy zakrzepicę?

 

Zakrzepica – co to za schorzenie?

Niestety, osób mających styczność z groźną zakrzepicą żylną z roku na rok przybywa. Liczba ta sięga już blisko 60 tysięcy osób. Największe prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się około 60. roku życia. Warto dodać, że zapalenie żył może również dać o sobie znać w każdym wieku.

Zakrzepica to nic innego jak tworzenie się zakrzepu w żyłach utrudniającego lub całkowicie blokującego przepływ krwi. W 90% procentach zator pojawia się w tych naczyniach, które są najgłębiej położne w obrębie ud i bioder. 

Jednak nie wszystkie zakrzepice, które tworzą się w żyłach, są zagrożeniem dla życia. Niestety, występują takie przypadki, kiedy zakrzep odrywa się od ścianki żyły i przemieszcza się do naczyń płucnych. Wtedy możemy mieć do czynienia z zatorowością płuc, co prowadzi do natychmiastowego zgonu.

Rodzaje zakrzepicy

Ze względu na fakt, że choroba może powstawać w różnych miejscach, wyróżnia się następujące rodzaje zakrzepicy:

  • dystalna – jedna z najczęstszych zakrzepic, która swoje początki ma w żyłach znajdujących się w łydkach. Jednak nie prowadzi do powstania zatorowości płucnej,
  • proksymalna – swoje początki ma w żyle podkolanowej, między innymi w żyle głównej dolnej, a także w żyłach biodrowych i udowych. Może prowadzić do zatorowości płucnej, dlatego też schorzenie to trzeba szybko zdiagnozować i wdrożyć leczenie,
  • żył powierzchownych – schorzenie, które często występuje wraz z żylakami i dotyczy żył umieszczonych pod powięzią,
  • żył głębokich – zakrzepy powstają w układzie żylnym kończyn dolnych,
  • zator płucny – schorzenie dodatkowe, powstałe w wyniku pojawienia się groźnej zakrzepicy. W tym przypadku dochodzi do częściowego lub całkowitego zablokowania tętnicy płucnej przez zakrzepy,
  • wątrobowa – inaczej zespół Budd-Chiariego (BCS). Jest to rodzaj schorzenia, który pojawia się oraz występuje w żyłach wątrobowych. Czasami zakrzep obejmuje również żyłę główną dolną,
  • ciążowa – choroba nabyta, która pojawia się najczęściej w drugim trymestrze i z reguły dotyczy lewego odcinka biodrowo-udowego. Spowodowana jest uciskiem macicy na żyły naczyń krwionośnych oraz narządów wewnętrznych,
  • obrzęk bolesny – jest to ostra postać zakrzepicy żylnej. Pojawia się w żyłach, które odprowadzą krew z kończyn.

Jak leczyć zakrzepicę żył?

Początkowe objawy potrafią być niejednoznaczne, przez co nie da się w pełni scharakteryzować zakrzepicy, a tym bardziej określić jej rodzaj. W takim przypadku lekarz odpowiedzialny za choroby żylne, czyli flebolog zleca wykonanie kilku badań diagnostycznych:

  • badanie stężenia D-dimerów w osoczu lub krwi, 
  • USG,
  • rezonans magnetyczny,
  • flebografię kontrastową,
  • badanie fizykalne,
  • badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy.

Ze względu na możliwość pojawienia się dużej ilości powikłań, w tym zatoru płucnego, szybka reakcja, która wiąże się z wprowadzeniem leczenia, jest kluczowa w przypadku zakrzepicy. 

Zatem jak leczyć zakrzepicę żylną? Leczenie rozpoczyna się od terapii przeciwkrzepliwej, która polega na stosowaniu zastrzyków z heparyną i doustnych leków przeciwzakrzepowych. W zależności od zaawansowania zakrzepicy może zajść potrzeba rozpuszczenia zakrzepów. Pomocne w tym celu jest być leczenie trombolityczne, które wykonuje się w warunkach szpitalnych. W szpitalu podawana jest streptokineza dożylnie lub miejscowo. Natomiast w momencie, gdy pojawiające się objawy zostały zlekceważone, w takim momencie konieczne może być leczenie operacyjne, podczas którego zakrzepy usuwane są za pomocą cewnika Fogarty’ego.

Można także podjąć tak zwane działania zapobiegające, które zmniejszą ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej. Do działań profilaktycznych zalicza się aktywność fizyczną czy unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji. Dodatkowo powinieneś dostarczać do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych w postaci jedzenia oraz suplementów diety.

Zakrzepica leczenie szpitalne – centrumflebologii.pl

Centrum Flebologii to placówka zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się leczeniem schorzeń żylnych oraz obrzęków. W ofercie przychodni znajdziesz zarówno badania diagnostyczne, jak i leczenie powikłań w momencie, kiedy zakrzepica pozostawiła po sobie groźny ślad. Jednak lekarze zatrudnieni w takiej klinice nie tylko zajmują się zakrzepicą, ale także patologiami układu limfatycznego, czyli chłonnego czy owrzodzeniami.