Sprzedaż samochodu – jak i gdzie to zrobić?

Sprzedaż samochodu to bardzo częsta transakcja spotykana na rynku. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży, gdzie sprzedać samochód i komu to zlecić. Każdy właściciel planujący zmianę samochodu na nowszy model musi zdecydować co zrobić z samochodem, którym obecnie jeździ. Używany samochód można np. oddać innej osobie z rodziny. Inną opcją jest sprzedaż. Dobre przygotowanie sprawi, że cały proces będzie przebiegał sprawnie i szybko.

Sprzedaż samochodu – co należy zrobić?

Żeby sprzedać samochód szybko i w dobrej cenie należy odpowiednio przygotować samochód. Pierwsza kwestia to ubezpieczenie OC. Według prawa każdy właściciel pojazdu musi posiadać ubezpieczenie OC, a przy sprzedaży musi przekazać je nowemu nabywcy.

Drugą ważną kwestią jest przygotowanie kompletu dokumentów dotyczących samochodu. Warto odnaleźć i zebrać wszystkie umowy sprzedaży, kartę pojazdu, aktualny przegląd i ewentualne dokumenty dotyczące napraw samochodu. Zgromadzenie całej dokumentacji dotyczącej historii pojazdu pozwoli przekonać potencjalnego nabywcę do zakupu, ponieważ będziesz w stanie udowodnić mu aktualny stan samochodu. Klienci chętniej kupują pojazdy od osób, które mogą poinformować ich o dotychczasowych usterkach i naprawach.

Trzecią ważną rzeczą jest przygotowanie samochodu do sprzedaży. Jeśli wiesz o tym, że pewne elementy wymagają wymiany – zrób to. Co prawda poniesiesz pewne koszty, ale dzięki temu samochód zyska na wartości i będziesz miał szansę szybciej go sprzedać.

Gdzie sprzedać samochód?

Najczęstsze miejsce, gdzie można sprzedać auto to:

– portale z ogłoszeniami,

skup samochodów używanych,

– komis samochodowy.

Ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych zazwyczaj umieszczane jest na jeden miesiąc. W przypadku samodzielnej sprzedaży musisz pamiętać o tym, żeby odpowiadać na zapytania, odbierać telefony i umawiać się na ewentualne oględziny samochodu. Warto zastanowić się, czy dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu, żeby poprowadzić całą sprzedaż.

Jeśli zależy Ci na szybkiej transakcji i zastanawiasz się nad tym, gdzie sprzedać samochód od ręki – skorzystaj z usług skupu samochodów używanych. Jest to usługa polegająca na tym, że sprzedajesz swój samochód w niższej cenie, jednak gotówkę otrzymujesz natychmiast. Samochód jest następnie odsprzedawany z zyskiem przez właściciela skupu.  

Komis samochodowy to miejsce, gdzie możesz wystawić swój samochód na sprzedaż, cały proces prowadzony jest przez pracowników komisu, natomiast po zakończeniu transakcji musisz zapłacić prowizję za usługę sprzedaży.

Jak sprzedać samochód w dobrej cenie?

Oczywiste jest, że przy sprzedaży samochodu każdy właściciel chce uzyskać jak najlepszą cenę. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić przed wystawieniem pojazdu na sprzedaż, a by zwiększyć swoje szanse na dobrą transakcję.  

Czystość w samochodzie

Jeśli samochód wygląda czysto i schludnie – staje się bardziej atrakcyjny. Warto przed wystawieniem auta na sprzedaż gruntownie go posprzątać. Możesz zrobić to sam lub zlecić to specjalnej firmie zajmującej się detailingiem samochodowym. Korzystając z takiej usługi będziesz miał pewność, że samochód zostanie profesjonalnie przygotowany i dokładnie wyczyszczony. Jeśli zajmujesz się sprzedażą na własną rękę warto odkurzyć wnętrze, wyczyścić kokpit i wszystkie plastikowe elementy oraz wyprać zabrudzenia na tapicerce. Pamiętaj również o skorzystaniu z myjni. Warto zainwestować w dobry program myjący w wykorzystaniem wosku. Auto będzie ładnie lśniło i stanie się bardziej atrakcyjne w oczach potencjalnego klienta.

Dobre zdjęcia i opis

Sfotografuj samochód w korzystnym świetle i dobrym miejscu. Zrób to bezpośrednio po skorzystaniu z myjni. Znajdź dobre miejsce do zdjęć, z korzystnym otoczeniem. Zrób również zdjęcie środka. Im więcej zdjęć – tym lepiej. Przygotuj krótki i zwięzły opis, w którym opiszesz najważniejsze cechy i zalety samochodu. Podaj rok produkcji, przebieg, oraz krótką historię pojazdu.

Prezentacja

Pozwól potencjalnemu nabywcy przejechać się samochodem. Podczas prezentacji bądź szczery. Nie ukrywaj widocznych wad i defektów, nie pomijaj niewygodnych faktów, jeśli zostaniesz o nie zapytany.

Pamiętaj, że zysk ze sprzedaży samochodu nie jest najważniejszy. Lepiej otwarcie poinformować o wszystkich faktach, niż później mieć problem z reklamacją.