Drzwi do sypialni – jakie wybrać?

Sypialnia to najczęściej najbardziej “nasze” miejsce w całym domu, dlatego jej wystrój i funkcjonalność powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Przede wszystkim musimy pamiętać, że to pomieszczenie powinno być miejscem relaksu i zapewniać nam komfortowe warunki snu. Choć nie jest to kwestia, która przychodzi nam jako pierwsza do głowy, drzwi sypialniane także muszą być przemyślanym elementem, jeśli chcemy je sobie zapewnić.

Jakie drzwi do sypialni wybrać? Pomyśl o swoich potrzebach!

Na początku warto wspomnieć o tym, że niektóre osoby od sypialni oczekują gwarancji prywatności – zwłaszcza jeśli mieszkają z innymi osobami. Inni natomiast pragną, by wystrój był pełen światła, przestronny i zapewniał ogrom energii od momentu przebudzenia.

To naszymi potrzebami powinniśmy się kierować przy wyborze. Dla osób oczekujących prywatności drzwi wewnętrzne do sypialni powinny zapewniać dobrą izolację dźwięków napływających z reszty domu. Dzięki temu nie tylko zyskuje się możliwość, “odcięcia się od świata” i pobycia z samym sobą, ale również wzrasta jakość naszego snu. Jeżeli o niej mowa, niektórzy potrzebują do jej uzyskania odpowiedniego stopnia zaciemnienia. W obu przypadkach warto zdecydować się na pełne drzwi dwuskrzydłowe bądź jednoskrzydłowe.

Drzwi sypialniane – o czym trzeba pamiętać?

Już wiemy, że drzwi sypialniane powinny być funkcjonalne. Żeby to zapewnić, warto pomyśleć, czy potrzebujemy drzwi prawych, czy też lewych. Zależy to od rozstawienia mebli oraz układu ścian. Jeżeli dobrze przemyślimy, w jaki sposób i z której strony będzie nam najwygodniej je otwierać, unikniemy w przyszłości wielu frustracji, a nawet uszkodzeń wyposażenia wnętrza.

Zagwozdką dla wielu jest to, jaki kolor powinny mieć drzwi wewnętrzne do sypialni. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się drewniane okna, dobrze będzie dopasować je do nich kolorystycznie – z pewnością da to efekt spójności i będzie prezentować się estetycznie. Bezpieczną opcją jest także zdecydowanie się jasne drzwi do jasnych mebli oraz ścian. Analogicznie możemy postąpić z ciemnymi. Pamiętajmy również, że muszą one współgrać z ościeżnicą.

Jeżeli chcemy zainwestować w dobrej jakości drzwi, które zachowają nienaganny wygląd na lata, warto postawić na taki model, który będzie odporny na uszkodzenia oraz środki chemiczne.

Drzwi sypialniane – tradycyjne a może przesuwne?

Drzwi wewnętrzne do sypialni to obszerny rynek. Dobry sklep z drzwiami zapewni nam więc różnorodność wyboru. Najczęściej wybieranymi opcjami w przypadku sypialni są drzwi tradycyjne oraz przesuwne.

Te pierwsze cechują się dużą stabilnością, a ponadto są najczęściej bardziej przystępne cenowo niż inne modele. Mogą być częściowo przeszklone lub pełne. Często jednak szukamy bardziej oryginalnych rozwiązań. Wtedy z pomocą przychodzą przesuwne drzwi sypialniane.

Posiadają one szereg niewątpliwych zalet. Przede wszystkim są niezwykle ciche, co docenimy zwłaszcza w trakcie przeciągów. Co więcej, są doskonałym rozwiązaniem w małych metrażach, ponieważ nie posiadają skrzydeł, a więc podczas otwierania i zamykania nie zajmują żadnego dodatkowego miejsca.

Jakie drzwi do sypialni bez okien? Sposób na jasną sypialnię

Niekiedy rozkład mieszkania albo jego umiejscowienie sprawiają, że do naszej sypialni dopływa znikoma ilość światła słonecznego. W takiej sytuacji mamy dwie opcje.

Możemy zdecydować się na zupełnie przeszklone, na przykład podwójne drzwi do sypialni. W takim przypadku pomieszczenie stanie się znacznie bardziej jasne, a przebywanie w nim zapewni zupełnie wyższy poziom komfortu. Takie rozwiązanie ma jednak jedną wadę – brak prywatności. Z tego względu nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Co wtedy?

Balansem między zapewnieniem prywatności a doświetleniem pomieszczenia będą drzwi sypialniane z mlecznego szkła bądź z elementami z tego materiału. Dobrze sprawdzą się również szkło mrożone, a także piaskowe. Pozwalają one jedynie na dostrzeżenie konturów przedmiotów oraz osób znajdujących się w pomieszczeniu, a jednocześnie przepuszczają wystarczającą ilość światła.