Masz dość wirusów na swoim smartfonie? Zapewne odpowiedź jest twierdząca. Smartfony są podatne na ataki złośliwego oprogramowania w taki sam sposób jak komputery. Co więcej, telefony komórkowe przechowują istotne informacje, takie jak hasła i dane bankowe, które mogą wykorzystać hakerzy w zły sposób. Jednak stosując się do kilku prostych wskazówek, istnieje możliwość zapobiegnięcia zainfekowaniu smartfona.
Co więcej, gdy podejrzewasz, że do tej sytuacji niestety doszło, jak sprawdzić, czy masz wirusa na telefonie? Odpowiedź znajdziesz na stronie https://isportal.pl/jak-sprawdzic-czy-ma-sie-wirusa-na-telefonie/.
Porady, jak chronić telefon przed wirusami
- Zawsze pobieraj aplikacje z oficjalnych źródeł – nigdy nie rób tego z niezabezpieczonych stron, ponieważ wiele rodzajów oprogramowania zostało stworzonych z myślą o kradzieży poufnych informacji (haseł, kont bankowych, kart kredytowych itp.)
- Unikaj łączenia się z niezaufanymi publicznymi sieciami Wi-Fi – mogą być szpiegowane przez napastnika i oddać dane przechowywane na Twoim smartfonie w ręce cyberprzestępców. Dlatego łącz się tylko z tymi sieciami, które uważasz za odpowiednio zabezpieczone.
- Włączaj Bluetooth, Wi-Fi i GPS tylko wtedy, gdy jest to konieczne – co więcej, wyłączaj te połączenia, gdy z nich nie korzystasz.
- Nie klikaj dziwnych linków – gdy nie znasz pochodzenia otrzymanej wiadomości lub podejrzewasz, że jest zainfekowana, usuń ją. Coraz częściej zdarzają się linki z ekskluzywnymi ofertami, które przychodzą za pośrednictwem WhatsApp, poczty elektronicznej lub zainfekowanych sieci społecznościowych. Co robić w takiej sytuacji? Przenieś wiadomość bezpośrednio do kosza, nie otwierając załączników ani nie klikając zawartych w niej linków.
- Nie podawaj zbędnych informacji – sprawdzaj, o jakie informacje jesteś proszony i dlaczego. Co więcej, nie podawaj danych, które Twoim zdaniem nie są potrzebne.
- Zwracaj uwagę na uprawnienia wymagane dla każdej aplikacji – jeśli nowy program służy do retuszowania zdjęć, nie potrzebuje dostępu do Twoich kont bankowych, prawda? Nie zaszkodzi więc zwrócić nieco uwagi na uprawnienia wymagane podczas instalowania każdej aplikacji.
- Surfuj na bezpiecznych stronach – nie wchodź na nieznane witryny z podejrzanym adresem. Upewnij się, że strony, które odwiedzasz, mają kod HTTPS, bo to oznacza, że są chronione.
- Dbaj o aktualizacje na smartfonie – nie tylko poprawiają funkcjonalność programów, ale także naprawiają ewentualne błędy i luki w zabezpieczeniach. Nigdy nie zaszkodzi więc okresowo aktualizować zarówno systemu operacyjnego, jak i aplikacji.
- Szyfruj poufne dane i dokumenty – zaleca się szyfrowanie wszystkiego, co ma numery kont, numery telefonów klientów lub jakiekolwiek inne informacje, które uważasz za poufne. Dzięki temu nikt nie będzie mógł ich odczytać.
- Zainstaluj program antywirusowy – podobnie jak w przypadku komputera, wskazane jest posiadanie antywirusa, który wykryje wirusy na telefonie i zapewni bezpieczne przeglądanie stron internetowych. Dlatego nie zaszkodzi włączyć zapory sieciowe, ochronę przeglądania witryn oraz zabezpieczenia w obszarze bankowości online. Upewnij się także, że antywirus skanuje każdy plik przy pobieraniu i, że jest zawsze aktualny.