Dlaczego warto założyć pompę ciepła w swoim gospodarstwie domowym?

Wraz ze wzrostem cen paliw kopalnych, energia odnawialna staje się coraz bardziej atrakcyjna zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i ekologicznej. Pompa ciepła to energooszczędne i nowoczesne urządzenie ogrzewania podłogowego z pompą ciepła może być idealnym rozwiązaniem jeśli chcesz ogrzać dom i także nie chcesz oddawać do kominka lub pieca węglowego części swojego portfela na ogrzanie. Pompy ciepła pozwalają też unikać emisji tlenków azotu, gazów cieplarnianych oraz pyłów.

Rodzaje pomp ciepła

Pomimo ogromnej liczby np. pomp ciepła w Legnicy, które można nabyć na rynku, istnieje kilka głównych rodzajów pomp ciepła: pompy powietrzne, wodne i gruntowe. Wszystkie proponowane pompy ciepła mają uszczelkę typu uszczelka/śruby, która zapewnia bezpieczne działanie. Jak się okazuje, ich funkcja jest niemal taka sama jak uruchomienie procesu przenoszenia pary wodnej do i z instalacji centralnego ogrzewania. Pompy ciepła typu split i monoblok różnią się między sobą sposobem działania i kwestią izolacji. W przypadku pompy ciepła typu split zawory rozprężne znajdują się zarówno w jednostce wewnętrznej, jak i jednostce zewnętrznej. Służą one do odbioru ciepła pochodzącego ze sprężarki i doprowadzenia go do skraplacza w jednostce wewnętrznej, który bardzo dobrze izolowany jest od konstrukcji. Istnieje wiele argumentów za i przeciw które pozostają przy rozsądnym myśleniu. Jednakże, jeśli chodzi o długość życia urządzenia, to wszystkie dwa modele są równie wydajne, ponieważ biorąc pod uwagę sprzętowe parametry funkcjonowania, inwestycja jest na tyle stosunkowo niska, że prawdopodobieństwo zniszczenia któregokolwiek z nich jest minimalne.

Opłacalność pomp ciepła

Tradycyjne systemy grzewcze pozostawiają dużo do życzenia, jeśli chodzi o ekologiczność oraz koszty. Opłacalność pomp ciepła w Legnicy i innych miastach wynika przede wszystkim z jej energooszczędności – z 1 kWh energii elektrycznej urządzenie pozyska nawet 4 kWh energii cieplnej. W słoneczne dni możemy na dodatek obniżyć koszty ogrzewania, dostarczając do pompy ciepła energię pozyskaną z fotowoltaiki. Dodając do tego ekologiczność oraz wysoki poziom niezawodności, pompy ciepła aktualnie podbijają polski rynek.

Dotacje do pomp ciepła

Program wspierania inwestycji ekologicznych daje możliwość pozyskania dotacji do 69 000 zł na rozbudowę, modernizację lub zakup nowego źródła ciepła. Dofinansowanie obejmuje jedynie domy jednorodzinne, ale także mieszkania, które są wydzielone. Dotacja uzależniona jest od rodzaju inwestycji i osiąganych dochodów wnioskodawcy. Podczas gdy inne kraje na świecie starają się przyjrzeć się kwestii emisji dwutlenku węgla, Polska od lat bierze udział w tym procesie. W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dotację do 69 000 zł na wymianę starych źródeł ciepła w Twoim domu na nowe, bardziej wydajne.

 

Instalowanie pompy ciepła w Legnicy jest możliwe niemal w każdym miejscu. Wszystko pociąga za sobą określone wymagania dotyczące montażu, które dotyczą m.in. posadowienia agregatu i odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni. Możesz także potrzebować innego rodzaju urządzeń grzewczych (np. dodatkowej instalacji) lub zapewnienia odpowiednich warunków ograniczających hałas.