Koła to elementy, które można znaleźć w bardzo różnych miejscach. Jako jeden z pierwszych ludzkich wynalazków mogą być używane niemal wszędzie. Kółka są zwykle montowane na meblach w celu ułatwienia ruchu. Jest to sprytny sposób na bardzo łatwe wykonanie szybkiej metamorfozy. To rozwiązanie najczęściej spotyka się w meblach laboratoryjnych, hangarach, szkołach czy różnych miejscach pracy, gdzie nawet ciężkie biurka i szafy trzeba codziennie transportować, aby zmienić układ danego pomieszczenia. Naturalnie pojawia się pytanie – jakie kółka meblowe wybrać? Wybór tych elementów na rynku jest bardzo szeroki, a ich konstrukcja, choć prosta, może się znacznie różnić w zależności od modelu. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z danego zamówienia, trzeba dokładnie przemyśleć decyzję, analizując własne potrzeby i preferencje, którymi można kierować się przed zakupem kółek meblowych.
Jakie kółka do mebli?
Jeśli chodzi o wybór kółek meblowych, wszystko zależy od tego, jakiego produktu potrzebujesz i na jakim meblu te kółka zostaną zamontowane. Czasami koła 30 milimetrowe, czasami koła 50 milimetrowe. Zwróć także uwagę na obecność hamulców, aby móc swobodniej manewrować meblami, szczególnie w pomieszczeniach o nierównej podłodze. Ważne jest również to, że koła wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Równie ważne jest również przymocowanie koła do mebla – ważne jest, aby było solidne, aby koło samo się nie rozdzielało.
Kwestia nośności jest również ważna przy wyborze konkretnego typu kółka meblowego. Na szczęście również pod tym względem można kupić koła spełniające określone wymagania. Na rynku dostępne są modele kół, które wytrzymują obciążenia od 10 do 80 kilogramów. Bez względu na to, jak duże lub ciężkie są Twoje meble, zawsze możesz dobrać do nich odpowiednie kółka. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze kół nie tylko brać pod uwagę wagę samego mebla. Szafy, półki, regały czy komody są zawsze pełne, co dodaje wagi. Ta sama zasada dotyczy wyboru kół fotela. Jednak waga samego fotela jest tym drugim, a waga osoby siedzącej na krześle jest tym drugim.
Twardość kółek ma znaczenie
Wbrew pozorom sztywność to jedna z najważniejszych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego koła. To podstawowy aspekt odpowiedzialny za jego jakość i trwałość. Zadbajmy więc o na tyle twarde, ale i gładkie kółka, aby przenoszenie mebli było wygodne bez obaw o zarysowanie podłogi. Jedną z najlepszych opcji są gumowe kółka meblowe, które spełniają te dwa warunki i przenoszą meble bez zbędnych problemów.
Rodzaje kółek meblowych
Jeśli chodzi o dostępne kółka meblowe, ich podstawowy podział opiera się na konstrukcji i sposobie mocowania do powierzchni mebla. Główne rodzaje kółek meblowych to:
- Kółka meblowe na płytach: Charakteryzują się prostym montażem, ponieważ wyposażone są w płaską płytę montażową. Mocowany do powierzchni mebla za pomocą wkrętów lub wkrętów. Kółka na desce zapewniają dużą stabilność, co jest bardzo przydatne w przypadku dużych mebli. Można je dowolnie skręcać lub odkręcać.
- Kółka meblowe z wciskanymi kołkami: najlepiej nadają się do mebli biurowych lub szafek TV, do których chcemy, aby się poruszały. Dzięki tego typu kółkom meble można przenosić np. w przypadku zmiany aranżacji lub remontu. Wrzeciono umieszcza się w specjalnie wywierconym otworze w kole. Kryza odpowiada za utrzymanie jej w stabilnej pozycji. Taka konstrukcja pozwala na swobodne obracanie się kółek w obudowie, a wysoka wytrzymałość sprawia, że mebel jest łatwy w manewrowaniu. Kółka tego mebla mogą być również wyposażone w hamulec utrzymujący mebel w jednej pozycji.
- Kółka meblowe z hamulcem nadają się do wyposażenia sprzętu medycznego, gablot, mebli szkolnych, komputerowych i biurowych, a także wyposażenia magazynów i sklepów. Mocną stroną koła są jego ciche i niebrudzące szare opony, które chronią podłogę przed uszkodzeniem. Z drugiej strony praktyczny hamulec zapobiegnie niepożądanym ruchom.