Lubrykanty i żele – jak wybrać te odpowiednie?

Lubrykanty, inaczej żele intymne, to substancje nawilżające, które stosowane mogą być zarówno ze względów medycznych (suchość pochwy), ale również w celu urozmaicenia życia erotycznego. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych substancji, że naprawdę trudno wybrać tą odpowiednią. Poniżej kilka rad, na co zwracać uwagę i jak wybrać żel odpowiedni dla Was obojga.

Kiedy stosować żele intymne?

Jak już zostało to wspomniane wcześniej, podstawowym wskazaniem do stosowania lubrykantów jest suchość pochwy partnerki, która może wystąpić w wielu sytuacjach np. podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych czy przyjmowania innych leków, a także w trakcie karmienia piersią lub w okresie menopauzy. Aby seks był wówczas dla Was przyjemny, warto stosować żele intymne, które zapewnią odpowiedni „poślizg”, dzięki czemu stosunek będzie przyjemnością, bez względu na przejściowe problemy z nawilżeniem pochwy.

Lubrykanty są także polecane dla par, które pomimo braku problemów z odpowiednim nawilżeniem chciałyby nieco urozmaicić swoje życie seksualne, przez stosowanie różnorodnych gadżetów erotycznych. Żele intymne wskazane są również, jeżeli para decyduje się na seks analny. Takie lubrykanty doskonale nadają się także do wykonywania masażu, wystarczy jedynie dobrać taki żel, którego zapach działa na nas pobudzająco.

Jaki lubrykant będzie najlepszy?

Żeby wybrać odpowiedni żel intymny, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czego od niego oczekujemy. Jeżeli stosujemy żel w celu zniwelowania problemu suchości pochwy, szczególnie polecane są naturalne lubrykanty na bazie wody, które mają najbardziej naturalny skład i nie wywołują podrażnień.

W przypadku gdy żele wykorzystywane są w celu urozmaicenia doznań obu partnerów, warto skorzystać z lubrykantów zapachowych czy smakowych. Doskonałym rozwiązaniem są również tzw. lubrykanty 2w1, które jak sama nazwa wskazuje, mają dwa zastosowania — po pierwsze nawilżają strefy intymne, a po drugie doskonale nadają się do masażu.

Jeżeli szukamy mocniejszych wrażeń, dobrą propozycją okazać się mogą lubrykanty stymulujące, które w zależności od wybranego rodzaju zawierają składniki o właściwościach rozgrzewających, chłodzących, a nawet wywołujących mrowienie skóry — chodzi przede wszystkim o to, aby uwrażliwić okolice intymne na bodźce, zwiększając jednocześnie doznania podczas seksu.

Kilka przydatnych rad przed zakupem

Przed zakupem żelu intymnego warto zwrócić uwagę na to, aby było on praktyczny i łatwy w użyciu — najlepiej sprawdzają się opakowania z pompką, w przypadku żelów w tubie często zdarza się sytuacja, że wyciśniemy go zbyt duża, a i sama aplikacja może stwarzać więcej problemów. Pamiętajmy również o tym, że termin ważności tego typu produktów upływa najczęściej trzy miesiące po otwarciu opakowania, co oznacza, że lepiej kupić mniejsze opakowanie żelu, które szybciej zużyjemy — nigdy nie stosujmy lubrykantów po terminie ważności, mogą one wtedy wywołać podrażnienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

I na koniec najważniejsza rada — eksperymentuj! Spróbuj kilku żeli i sprawdź, który najlepiej odpowiada Wam obojgu.

Tworząc ten artykuł, korzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia zespołu sklepu internetowego Crazydreams.pl