W jaki sposób smarować narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne są niezbędne w wielu pracach. Zazwyczaj korzystają z nich specjaliści, którzy posiadają doświadczenie w obsłudze sprzętu. Nie każdy jednak wie, jak smarować narzędzia pneumatyczne. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym można to robić i co jest najważniejsze podczas tej czynności. Dzięki temu zadbamy o komfortową i sprawną pracę każdego dnia.

Oleje do narzędzi pneumatycznych

Czym smarować narzędzia pneumatyczne? Podczas pracy sprzęty tego typu są narażone na obciążenia i tarcie. To sprawia, że do smarowania używane są specjalne oleje o zmodyfikowanym składzie.

Profesjonalne oleje to środki zapewniające dobry poślizg i minimalizujące negatywny wpływ tarcia. Poza tym to także produkty o właściwościach ochronnych, które zostały wzbogacone substancjami antykorozyjnymi. Mają za zadanie zabezpieczać powierzchnie metalowe przed rdzewieniem.

W składzie znajdziemy również substancje przeciwzużyciowe i przeciwutleniające, związki zapobiegające pienieniu i niekiedy składniki zdolne do emulgacji wchłoniętej wody. Pamiętajmy o tym, że oleje tego typu zazwyczaj są biodegradowalne, dlatego nie ma mowy o toksyczności w przypadku produkcji takich preparatów.

Narzędzia pneumatyczne – jak smarować?

Jak smarować narzędzia pneumatyczne? Pamiętajmy o tym, ta czynność wiąże się z użyciem węża o odpowiedniej długości. Powinien mieć maksymalnie 8 m, a przy użyciu dłuższego elementu można zamontować smarownicę odrzutową (ma ona zasięg ok. 200 m). Ważne jest to, aby ciśnienie powietrza dla narzędzi wynosiło ok. 0,63 MPa. Prawidłowa średnica węża w tym przypadku ma ogromne znaczenie i wpływa na osiąganie lepszej wydajności sprzętu.

Specyficzne działanie narzędzi pneumatycznych sprawia, że operator narażony jest na wdychanie mgły olejowej. To sprawia, że trzeba stosować oleje nietoksyczne, biodegradowalne, syntetyczne lub pochodzenia roślinnego. Faktem jest, że produkty do pneumatyki mają w składach także na inne substancje, których nie zawierają klasyczne oleje przemysłowe.

Smarowanie narzędzi pneumatycznych – co jeszcze jest istotne?

Jak widać, smarowanie narzędzi pneumatycznych powinno odbywać się z zastosowaniem nietoksycznego oleju o odpowiedniej lepkości. Pomocne są także substancje, które zapobiegają pienieniu, związki przeciwutleniające i antykorozyjne.

Jeśli pracujemy na zewnątrz, zalecane jest stosowanie biodegradowalnych olejów do pneumatyki. Są bezpieczne nie tylko dla użytkownika, lecz także dla środowiska. Narzędzia pneumatyczne dzięki temu działają sprawnie i wydajnie przez długi czas.

Gdzie można zakupić niezawodne oleje do pneumatyki? Okazuje się, że szeroka oferta jest dostępna w wielu sklepach. Możemy liczyć na produkty solidne oraz łatwe w użytkowaniu, dostępne w internecie. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, lecz także pieniądze. Producenci na każdym kroku zaskakują nas doskonałą jakością zarówno urządzeń pneumatycznych, jak i produktów przeznaczonych do ich smarowania, dlatego każdy z łatwością dobierze to, czego potrzebuje.