Architektura w Poznaniu

Architektura w Poznaniu charakteryzuje się sporą różnorodnością stylów. Najstarszym reprezentowanym stylem jest styl romański, którego elementy możemy dostrzec podczas zwiedzania Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to zresztą jeden z najstarszych kościołów w naszym kraju i najstarsza polska katedra.

Warto podkreślić, że budynek był wielokrotnie przebudowywany i obecnie w dużej mierze ma charakter gotycki, choć występują w nim również elementy nawiązujące go klasycyzmu.


Architektura w Poznaniu obejmuje też styl gotycki. Tutaj dobrym przykładem jest kościół Najświętszej Marii Panny in Summo. Jest to późnogotycka świątynia ulokowana na Ostrowie Tumskim. Wprawdzie pierwotny budynek powstał już w X wieku- dzisiejszy kształt został nadany podczas przebudowy w XV-wieku.


Z kolei barokowa
architektura w Poznaniu to na przykład Pałac Działyńskich, Kościół franciszkanów pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy, czy kościół farny świętego Stanisława Biskupa. Warto zwrócić szczególną uwagę na Kościół franciszkanów i znajdującą się w nim kaplicę Najświętszej Marii Panny. Mieści się tam bowiem obraz Pani Poznania- Matki Bożej w Cudy Wielmożnej.


Natomiast renesansowa architektura w Poznaniu to niezwykły Ratusz znajdujący się na rynku. Jest on znany przede wszystkim z mechanizmu trykających koziołków znajdującego się na wieży. Codziennie równo w południe dwa małe mechaniczne koziołki szarżują na siebie i zderzają się głowami. Warto tez wspomnieć o Pałacu Anderschów- mimo że powstał w XIX wieku, swym stylem mocno nawiązuje do renesansu. Wzoruje się głównie na weneckich willach z tego okresu.


Z kolei klasycystyczna architektura w Poznaniu to na przykład Bank Listów Zastawnych, Biblioteka Raczyńskich, czy Odwach. Budynek Deutsche Pfandbriefanstalt usytuowany jest nad rzeką, dzięki czemu nie tylko idealnie wkomponowuje się w panoramę miasta, ale stanowi też bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny punkt orientacyjny. Biblioteka Raczyńskich, również zbudowana w stylu klasycystycznym, wzorowana była na paryskim Luwrze. Obecnie w dalszym ciągu pełni rolę biblioteki. Z kolei Odwach powstał w XVIII wieku z przeznaczeniem dla warty garnizonowej. Obecnie znajduje się tam Muzeum Powstania Wielkopolskiego.


Warto też wspomnieć o budynku Spar-und Bauverein. Jest to jedyny ocalały budynek z pierwszego w mieście osiedla spółdzielczego. Wykorzystuje bardzo charakterystyczną metodą tak zwanego muru pruskiego- jest to typ ściany szkieletowej wypełnionej murem z cegły, zwykle kojarzony z budownictwem niemieckich, holenderskim, duńskim, czy szwedzkim. Na terenach dzisiejszej Polski rozpowszechnił się w XIX wieku (choć właściwie znany był już od średniowiecza), właśnie za sprawą Prusaków- stad też nazwa 'mur pruski’.


Kolejnym dowodem na to, iż
architektura w Poznaniu jest niezwykle zróżnicowana jest tak zwany Okrąglak. Ten awangardowy budynek stawiano w latach 1948-1954. Podczas gdy architektura w Poznaniu ograniczała się wówczas nieomal jedynie do wdrażania projektów socrealistycznych- Okrąglak zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. Nie tylko oryginalną elewacją i niezwykłym kształtem walca- ale też użytymi materiałami; jest to bowiem pierwszy w Poznaniu budynek z konstrukcją nośną wykonaną z prefabrykatów. Od 2003 jest wpisany na listę zabytków.