Akcesoria samochodowe związane z elektroniką użytkową

Podstawowe wyposażenie samochodów zazwyczaj nie jest zbyt bogate. Można to jednak zmienić, dokupując do niego wybrane akcesoria, które ułatwią jazdę i zapewnią dodatkowe funkcje.

Akcesoria samochodowe

Wielu producentów nie wyposaża aut nawet w podstawowe akcesoria, co sprawia, że ich właścicielom brakuje czasem podstawowych informacji (np. nie mają wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej czy obrotomierza). Kierowcom przydają się także gadżety, które pozwalają korzystanie w aucie z przenośnych urządzeń elektroniki użytkowej. Jednym z takich urządzeń jest zestaw głośnomówiący Bluetooth. Pozwala on na rozmowy telefoniczne nawet podczas jazdy, co jest przydatne w pracy, ale także w kontaktach z bliskimi. Przenośny zestaw głośnomówiący instaluje się na kierownicy, przedniej szybie lub na desce rozdzielczej, czy nawet w uchwycie na kubek. Obecnie na rynku można kupić zestawy, które wykorzystują głośniki samochodowe. Na czym to polega? Wystarczy wybrać zestaw Bluetooth z transmiterem FM. Wtedy, za pośrednictwem Bluetooth, nawiązuje się połączenie pomiędzy smartfonem a zestawem głośnomówiącym i jego nadajnik FM wysyła sygnały odbierane przez smartfon do radia samochodowego. Jednym zadaniem jest wtedy ustawienie w radiu częstotliwości, na której nadaje transmiter FM (można ją ustawić w pamięci radia). Przy takich ustawieniach głos rozmówcy słyszy się w głośnikach, a kierowca mówi do mikrofonu w zestawie głośnomówiącym.

Przydatne samochodowe gadżety

Kierowcom, którzy używają wiele sprzętów z elektroniki użytkowej na pewno przyda się rozgałęziacz do pokładowego gniazda zasilania – to znaczy do gniazda zapalniczki. Samochód ma tylko jedno takie gniazdo, a w czasie jazdy może zdarzyć się potrzeba naładowania kilku sprzętów albo jednoczesnego użytkowania nawigacji. Czasem też kilka osób chce jednocześnie naładować swoje telefony. Rozgałęziacz do gniazda zasilania pomoże w rozwiązaniu takich problemów. Na rynku znaleźć można rozgałęziacze z dwoma gniazdami albo takie z jednym lub kilkoma portami USB. Spotkać można także modele ze wskaźnikiem napięcia. Wybierając rozgałęziacz warto sprawdzić jego rozmiary, ponieważ czasem w samochodzie przy gnieździe zapalniczki jest dość mało miejsca. Ważny jest także jego maksymalny pobór prądu (najbardziej optymalny będzie taki wynoszący między 8 a 10 amperami). Kolejnym gadżetem może stać się nawigacja GPS, ale taka z informacjami o ruchu ulicznym w czasie rzeczywistym. Zwyczajny GPS znany jest obecnie większości kierowców. Jednak obecnie kupić można nawigację, która podawała będzie aktualne wiadomości o sytuacji na trasie. Takie rozwiązanie pozwala na omijanie korków i zatorów spowodowanych np. wypadkami, co skraca czas podróży. Urządzenia te potrzebują dostępu do Internetu, z którego na bieżąco pobierają ważne komunikaty i uwzględniają je w zaplanowanej trasie. Wszystkie opisane tu akcesoria będą przydatne zarówno dla kierowców poruszających się codziennie po mieście, jak i dla tych wyruszających w dłuższe podróże (np. służbowe).

Portal Motos.pl wsparł nas merytorycznie.