Broń kulowa – do czego jest wykorzystywana?

Myślistwo to szlachetne zajęcie, którego tradycja pielęgnowana jest od wieków. Również obecnie nie brakuje zapalonych strzelców, poświęcających tej czynności dużą ilość wolnego czasu. Myślistwo wymaga sporego doświadczenia, przestrzegania zasad, ale również odpowiedniego przygotowania. Oprócz wiedzy, jaką musi posiadać łowczy, bardzo ważnym elementem wyposażenia jest broń. Na rynku spotkać można wiele jej rodzajów, które różnią się między sobą funkcjami, sposobem wykorzystania czy rodzajem amunicji. Bardzo popularna w myślistwie jest broń kulowa, stanowiąca bardzo skuteczne narzędzie podczas polowania.

Czym jest broń myśliwska kulowa?

Broń kulowa to rodzaj broni myśliwskiej, która posiada gwintowaną lufę. Do najczęściej spotykanych należy sztucer pozwalający oddawać strzały na dużo większe odległości niż popularniejsze modele śrutowe. Najczęściej broń kulowa zostaje wyposażona w kolimator bądź celownik optyczny, który jeszcze bardziej ułatwia korzystanie.

Interesujący jest fakt, że zgodnie z prawem łowieckim broń wykorzystywana na polowaniach zbiorowych może posiadać trzykrotne nastawienie lufy. W tej sytuacji zamiast precyzyjnych celowników optycznych wykorzystuje się otwarte przyrządy celownicze, do których można zaliczyć muszki oraz szczerbinki.

Broń kulowa — rodzaje i funkcje

Najpopularniejsza broń kulowa wykorzystywana w myślistwie to sztucer. Istnieje jednak kilka jego rodzajów, a każdy z nich ma inne funkcje czy różni się rodzajem wykorzystywanej amunicji. Wszystkie pozwalają jednak oddawać strzały na naprawdę duże odległości.

Najpopularniejszym rodzajem broni kulowej jest kniejówka wyposażona w dwie lufy. Jedna z nich to lufa śrutowa, natomiast druga – kulowa. Kniejówka należy więc do modeli kombinowanych, które pozwalają na ustrzelenie zarówno zwierzyny grubej, jak i drobnej. W przeciwieństwie do sztucera kniejówka posiada znacznie krótsze lufy umożliwiające polowanie z podchodu. Nie jest również wymagane dysponowanie dwoma rodzajami stanowisk.

Innym rodzajem broni kombinowanej jest dryling. Posiada trzy lufy – jedną kulową, umieszczaną zwykle na dole oraz dwie śrutowe. Tego typu egzemplarze uważa się za bardzo uniwersalne. Dzięki niemu można polować zarówno na mniejszą, jak i większą zwierzynę. W środowisku myśliwskim dryling jest bardzo prestiżową bronią, stąd też jego ceny są dosyć wysokie.

Ostatni rodzaj broni kombinowanej stanowi firling. Tego typu model posiada cztery lufy: dwie gwintowane oraz dwie śrutowe. Ze względu na swój stopień skomplikowania, a także większy ciężar nie jest tak chętnie wybierany przez myśliwych.

Sztucer — doskonała broń na kule

Sztucer to najbardziej popularna broń na kule, jaką można znaleźć w sklepach dla myśliwych. Posiada długą gwintowaną lufę, która pozwala na oddawanie strzałów na odległość kilkuset metrów. Sztucery są spotykane w wersji jednolufowej łamanej, repetieru oraz samopowtarzalnej. Najczęściej widywane modele posiadają również przyspieszniki typu niemieckiego lub francuskiego.

Głównym zastosowaniem dla sztucerów jest polowanie na grubą zwierzynę, taką jak dzik czy jeleń, ze względu na większą szybkość pocisku oraz duży poziom penetracji. W sklepach myśliwskich można jednak znaleźć egzemplarze o mniejszych kalibrach, które doskonale sprawdzą się przy polowaniu na średnie zwierzęta czy mniejsze dziki. Wybierając sztucer, nie należy koniecznie zdecydować się na ten najcięższy. Dobrze, by waga broni wraz z przyrządami optycznymi nie przekraczała 4 kilogramów.

Broń na kule — gdzie kupić?

Na rynku istnieje wielu producentów broni myśliwskiej kulowej, którzy proponują różne nowinki oraz technologie mające jeszcze bardziej ułatwić polowanie. Bardzo duży wybór model można znaleźć na stronie sklepu https://armaj.com.pl/. Dostępna tam broń myśliwska kulowa spełnia wszelkie standardy i jest niesamowicie skuteczna podczas polowań na grubszą zwierzynę. W ofercie sklepu można znaleźć niezawodne sztucery oraz karabinki samopowtarzalne.