Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu na najlepszych warunkach? Zastanawiasz się, czy udać się do banków, czy skorzystać z usługi doradcy kredytowego? Jak przebiega spotkanie u takiej osoby? Czy wizyta u doradcy kredytowego jest płatna?
Doradca kredytowy, kim jest i w czym może nam pomóc?
Coraz więcej osób, zamiast samodzielnie składać wnioski w kilku bankach oddzielnie, decyduje się na współpracę z doradcą kredytowym. Dlaczego? Wybór doradcy kredytowego w Szczecinie jest bardzo istotny, ponieważ dobry profesjonalista przeprowadzi nas kompleksowo przez cały proces. Przede wszystkim warto pamiętać, że współpraca z doradcą to duża oszczędność czasu. Samodzielne chodzenie do placówek bankowych zajęłoby dużo czasu. Po pierwsze, banki są zazwyczaj otwarte w godzinach, w których większość osób pracuje — wizyta musiałaby się wiązać z wzięciem dnia wolnego. Po drugie spotkania w kilku bankach pochłonęłyby dużą część dnia. W przypadku doradcy zyskuje się elastyczność pod względem dostępnych godzin, w jakich można umówić się na konsultacje. Potrzebne są maksymalnie 2-3 spotkania, na których złożone zostaną wnioski, przedstawiona oferta, a doradca skompletuje wszystkie wymagane dokumenty.
Kiedy wybrać się do doradcy kredytowego?
Do doradcy warto wybrać się już na etapie badania swojej zdolności kredytowej. Czy doradca kredytowy jest płatny na którymkolwiek etapie? Nie, doradca nie pobiera od klienta żadnego wynagrodzenia — rozlicza się on z bankami, kiedy kredyt zostanie uruchomiony. Warto też zaznaczyć, że oferta, jaką klientom przedstawiają eksperci kredytowi, pod żadnym względem nie różni się od tej, którą proponują banki. Doradcy są niezależni, dlatego nie będą z góry narzucać wyboru oferty konkretnego banku.
Jak wygląda współpraca z doradcą kredytowym? Po zbadaniu, czy klient faktycznie posiada zdolność kredytową, która pozwoli mu na sfinansowanie swojego celu, np. zakupu nieruchomości, doradca przedstawia aktualną ofertę banków. Na tym etapie doradza klientom, które z ofert są dla nich najlepsze i na których bankach należy się skupić. Zadaniem osoby na tym stanowisku jest dokładne wytłumaczenie wszystkich istotnych aspektów i pojęć, np. czym jest marża, oprocentowanie czy rata zmienna. Po wybraniu banków doradca kompletuje wnioski i wysyła je do wybranych banków, zazwyczaj są to 3 placówki. Ta osoba jest również odpowiedzialna, aby monitorować status wniosków, a w przypadku ewentualnych braków w dokumentach musi jak najszybciej je uzupełnić.
Doradca informuje o każdej uzyskanej decyzji — negatywnej, jak i pozytywnej. Po wybraniu przez klienta kredytu w konkretnym banku doradca omawia z klientem dokładnie umowę z bankiem, jeszcze przed jej podpisaniem. Dzięki temu można dokładnie poznać jej zapisy i być świadomym, na jakich zasadach bank przyznaje finansowanie. Doradcy kredytowi gwarantują kompleksowy proces kredytowy, dzięki czemu klient ma informacje o wszystkich wnioskach w jednym miejscu.
Jakie koszty związane są z usługą świadczoną przez doradców kredytowych?
Wiele osób uważa, że doradcy pobierają niemałe wynagrodzenie. Jest to błędne myślenie. Jeśli zastanawiasz się, czy doradcy kredytowemu się płaci, odpowiedź jest jedna — jest to usługa całkowicie bezpłatna. Cały proces, od pierwszego spotkania, aż po podpisanie umowy, nie wiąże się z żadnymi kosztami ze strony klienta. Nie jest ważne, ile będzie spotkań i ile czasu będą one trwały — wynagrodzenie doradcy w całości pokrywa bank. Czy w takim razie koszty są ukryte w udzielonym kredycie? Również nie. Jak już wcześniej zostało wspomniane, oferta nie może być ani lepsza, ani gorsza od tej, którą klient otrzymałby bezpośrednio w banku. Prowizja nie jest ukryta w cenie kredytu.
Czy warto skorzystać z usług eksperta kredytowego? Zdecydowanie tak, jeśli zależy Ci na czasie i cenisz sobie profesjonalne podejście. Konsultanci są bezstronni, dlatego wskażą zarówno wady, jak i zalety poszczególnych banków, dzięki czemu masz pewność, że wybierzesz najlepszą ofertę, która będzie dostosowana do Twoich indywidualnych preferencji.